Anna Czerwińska – Rydel w hajnowskiej bibliotece

SAMSUNG CAMERA PICTURES15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyło się spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel, autorką serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach.

Pisarka bardzo ciekawie omawiała swoje książki. Pierwszą, była książka o Chopinie „Jaśnie Pan Pichon”. Podkreślała, że chciała pokazać Chopina jako chłopca, który niczym by się nie różnił od dzisiejszych chłopaków, tylko czasy w których żył, były zupełnie inne. Inaczej spędzano czas, inne były obyczaje i normy społeczne. Książka objawia się dowcipem i poczuciem humoru.

Kolejną książkę „W poszukiwaniu światła” poświęciła Marii Skłodowskiej – Curie. Zanim powstała książka, pisarka prześledziła cały jej życiorys, przejrzała moc dokumentów. Dzięki temu poznała polską noblistkę jako małą dziewczynkę,  córkę,  żonę i kobietę.  I tak  Marię Skłodowską – Curie przedstawiła swoim czytelnikom.

Prezentację książki o Januszu Korczaku „Po drugiej stronie okna” pisarka rozpoczęła pytaniem, czy wiecie kim był Korczak? Była wyraźnie uradowana widząc przysłowiowy las podniesionych rąk. O wypowiedź poprosiła jedną z uczennic, Sandra Poskrobko z Zespołu Szkół Nr 2.

Słuchając Sandry Poskrobko byłam tak dumna jak zapewne jej nauczycielka, pani Małgorzata Kozak. Sandrze należą się wielkie brawa. Wykazując się wiedzą i swobodą wypowiedzi zachwyciła pisarkę, która stwierdziła, że była na kilku spotkaniach i dzieci nie wiedziały kim był Korczak, była zdumiona tą niewiedzą. Minął Rok Korczaka, tak wiele mówiło się o Korczaku w mediach, a uczniowie nie wiedzieli nic! Czyżby nie mówiło się o tym w szkołach?

Po chwili autorka nawiązała do biografii Korczaka. Wspomniała, że prowadził w radiu gadaninki starego doktora. Audycja w radioodbiorniku była wówczas jedyną rozrywką, audycji słuchały całe rodziny. Korczak był więc bardzo znany. Studiował medycynę. Kochał dzieci. Założył Dom Dziecka – teraz mieści się tam Korczakjanum. Potem przeniósł się do getta. Z dokumentów wiadomo, że wsiadł z dziećmi do pociągu jadącego do Treblinki. Niemcy zaplombowali wagon. Nikt nie znał szczegółów tej dramatycznej podróży. W Korczakjanum pisarka dowiedziała się wielu ciekawostek m.in. że miał możliwości uwolnienia się, ale z nich nie skorzystał. Zginął razem ze swoimi dziećmi.

Kochał dzieci. Sam miał bardzo nieszczęśliwe dzieciństwo. Jego tato był adwokatem,  mama nie pracowała, a małym Korczakiem zajmowała się bardzo surowa bona. Jedyną jego rozrywką był spacer i siedzenie z boną na ławce, która ciągle go strofowała. Miejscem spaceru był Ogród Saski, biedniejsi nie mogli tam jednak wchodzić. Siedząc z boną na ławce widział uliczne dzieci bawiące się przed bramą Ogrodu. W domu patrzył przez okno, widział bawiące się na podwórzu dzieci. Bardzo chciał się z nimi bawić ale będąc dzieckiem adwokata nie mógł spędzać czasu z dziećmi ulicy.

Korczak był pierwszym człowiekiem, który walczył o prawa dzieci i o szacunek dla nich. Dzisiaj dziecko jest traktowane jak osoba, która wymaga szacunku. Nie ma dzieci są ludzie!

Pisarka stwierdziła, że jej daniem jest trzech największych polskich uczonych: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie i Jan Czochralski, który dokonał odkrycia metody pozyskiwania monokryształów. To dzięki Czochralskiemu dokonała się rewolucja elektroniczna. Mikroprocesory są wszędzie. Dziwiła się, że w Polsce jest nieznany. Opowiadała nam jak w wieku 8 lat przeprowadził eksperyment, po którym wyleciały szyby nie tylko w jego domu, ale też u sąsiadów. Zdał maturę, dostał świadectwo, ale zaraz je podarł, bo mu się nie podobało. Wyjechał do Niemiec. Po wojnie zdegradowano go z profesury i uznano za szpiega, dlatego że był w Niemczech i znał język niemiecki. Do 2011 r. panowało przekonanie, że był szpiegiem. Dopiero w 2011 r. znaleziono dokumenty, okazało się, że był podwójnym agentem, niby niemieckim a tak naprawdę polskim. Był na służbie Ministerstwa Polski, walczył w AK i działał dla Polski. Został zrehabilitowany w 2011 r., a rok 2013 ogłoszono Rokiem Jana Czochralskigo.

Ponownie zyskaliśmy sympatię pisarki, kiedy usłyszała, że Jan Czochralski jest znany przez młodzież hajnowskich szkół. Pani Małgorzata Kozak wspomniała o uroczystościach organizowanych w Roku Jana Czochralskiego w Zespole Szkół Nr 2.

Anna Rydel Czerwińska mówiła o książkach o: Aleksandrze Fredrze, Julianie Tuwimie, Janie Heweliuszu, Witoldzie Lutosławskim – mało znanym w kręgach muzycznych, Kornelu Makuszyńskim, który jak mówiła, był biedakiem i żywił się w stołówkach dla ubogich. Autorka chciała oddać to w książce, ale wydawnictwo nie chciało książki o smutku. Czytelnik ma prawo wiedzieć jak było naprawdę. Każda książka to historia i o każdej książce można zrobić spotkanie.

Z odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania dowiedzieliśmy się, że: Anna Czerwińska-Rydel jest muzykiem. Pisze też książki o muzyce. Pierwszą książkę wydała w 2007 r. Napisała 27 książek. Jej ulubioną pisarką jest Astrid Lindgren. Marzenia zawsze się spełniają. Jej hobby to czytanie książek, spływy kajakowe i rower. Lubi  gotowanie. Radzi młodym, że trzeba bardzo dużo czytać, poznawać style, język. Poznawać innych, obserwować. Pisać pamiętnik. Ma dwójkę dzieci. Ma też papugę Pipi i psa. Kot ulubieniec zginął w wypadku. W podróży zawsze czyta kryminały. Od zawsze czytała i czyta dla dzieci. W najbliższym czasie powstaną trzy książki o sławnych gdańszczanach.

Zadziwiło młodzież stwierdzenie, że pisarka nie wierzy w coś takiego jak natchnienie i jeszcze twierdzi, że nie ma czegoś takiego. Uważa, że pisanie to jest po prostu praca. Pani Małgorzata Kozak, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół nr 2 podziękowała Annie Czerwińskiej-Rydel za te słowa, przyznając, że być może jest pobłażliwa, gdy uczeń usprawiedliwia brak wypracowania brakiem natchnienia.

Było to fantastyczne, bardzo ciekawe spotkanie. Pisarka zachwyciła młodzież swoją osobowością, wiedzą, formą i sposobem wypowiedzi, a nam miło było słyszeć,  pochwały pisarki o młodzieży. Dziękujemy paniom Małgorzacie Kozak (Zespół Szkół Nr 2) i Ewie Wandzie Wojcieszek (Zespół Szkół Nr 1).

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESanna17anna18

Książki Anny Czerwińskiej-Rydel są dostępne w Wypożyczalni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Zapraszamy do ich czytania.

Za nadesłany tekst serdecznie dziękujemy Alli Gryc.

Zdjęcia autorstwa Eweliny Sidoruk

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...