Będą pieniądze na modernizację szlaków kolejowych

W ciągu najbliższych lat samorząd województwa podlaskiego chce zainwestować unijne fundusze w modernizację szlaków kolejowych. Wszystko po to, by jak najefektywniej przebiegała łączność komunikacyjna w województwie.

1,2 mln złotych – tyle otrzymała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, na przygotowanie przedprojektowej dokumentacji. Ta dotyczyć ma inwestycji na linii Łapy – Śniadowo – Łomża oraz na przejściach granicznych z Białorusią w Kuźnicy i Siemianówce.

W Siemianówce, podobnie jak między przejściem granicznym w Kuźnicy a Gieniuszami, mówi się o rewitalizacji linii szerokotorowej tak, by mogły tam dojeżdżać pociągi z Białorusi. Poprawa warunków odpraw miałaby wpłynąć na większy ruch towarowy.

W ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020, fundusze będzie można pozyskać z kilku źródeł, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego czy programu Polska Wschodnia. Na razie jednak nie można mówić o konkretnych kwotach. Warunki programów pozostają wciąż w fazie negocjacji z Komisją Europejską.

Głównym celem projektów modernizacyjnych miałaby być poprawa dostępności komunikacyjnej w województwie oraz lepsze wykorzystanie transportowania towarów, przy uwzględnieniu bliskości wschodniej granicy. Polska gospodarka miałaby więc szanse na większy rozwój.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Narewka, Za miedzą Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...