Białowieża: Kolejne doniesienie w sprawie wyciętego dębu

5 lutego doniesienie do prokuratury złożyła Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Jej przedstawiciele zarzucają Urzędowi Gminy Białowieża wycięcie w 2013 roku niezgodnie z prawem ponad 300-letniego dębu. Drzewo do 2011 roku było pomnikiem przyrody w miejscowości Grudki koło Białowieży.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska logo

Decyzję wójta Białowieży o ścięciu dębu, a wcześniej – zniesieniu statusu pomnika, poparła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zdaniem członka Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, Adama Bohdana, wycięcie dębu zagrozić miało monitoringowi życia chrząszcza, pachnicy dębowej, żyjącego pod ochroną. Stary dąb był punktem obserwacji prowadzonej przez Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Decyzja urzędników o wycięciu podyktowana była głównie względami bezpieczeństwa. Dąb rosnący przy drodze publicznej stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa publicznego.

Zdaniem ekologów decyzja wójta została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Nie zachował on procedury umieszczenia informacji w internecie o wszczęciu sprawy, nie udostępnił też decyzji o pozwoleniu na wycięcie dębu. Sytuacja ta wyniknąć miała z braku przeprowadzenia terenowej weryfikacji zagrożonych wyginięciem gatunków chronionych.

Członkowie Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot złożyli również skargę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na pracę RDOŚ. Według ekologów, decyzja wydana przez urzędników oparta była na błędnym, niezgodnym ze stanem rzeczywistym, uzasadnieniu.

Obecnie RDOŚ analizuje sprawę wyciętego dębu. Żadne decyzje nie zostały dotychczas podjęte.

Źródło: Gazeta Współczesna

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...