Cerkiew świętuje na Krynoczce

Cerkiew prawosławna we wtorek, 10 czerwca, świętuje trzeci dzień Zesłania Ducha św. na Apostołów.

Na Krynoczce, w parafii Dubiny, święto obchodzone jest najbardziej uroczyście. To właśnie w puszczańskim uroczysku, 3 km od Hajnówki, znajduje się cudowne źródełko, w którym pielgrzymujący do drewnianej cerkiewki p.w. Świętych Braci Machabeuszy, moczą płócienne chusteczki i obmywają chore miejsca. Chusteczki pozostawiają nieopodal studzienki. Zwyczaj ten stanowi symbol pozbycia się choroby.

Podobny rytuał co roku odbywa się na Świętej Górze Grabarce. Tamtejsze źródełko słynie z równie uzdrowicielskiej mocy. Chore miejsca przemywają w nim nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy ci, którzy przyjeżdżają na sierpniowe święto Przemienienia Pańskiego (obchodzone 19 sierpnia).

Świątecznym uroczystościom będzie przewodniczył biskup siemiatycki Jerzy, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego.

Wraz z obchodami święta, o 17:00 w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce odbędzie się białoruski festyn ludowy „KRYNOCZKA”. Goście zgromadzeni w amfiteatrze będą mogli obejrzeć występy Zespołu Pieśni Echo Puszczy i Studia Piosenki Estradowej HDK, Zespołu AS, Lajland i Świtanak z Białegostoku, Art – Pronar z Narwi, Prymaków z Michałowa i Zespołu Haradzienskija Karuki z Grodna. Organizatorami imprezy są Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego w Białymstoku oraz Hajnowski Dom Kultury.

Cerkiew w Białowieży

Cerkiew w Białowieży

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Dubicze Cerkiewne, Hajnówka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...