Dla lasu, dla ludzi. Kampania na 90-lecie Lasów Państwowych

Polskie Lasy Państwowe, chcąc w sposób szczególny uczcić tegoroczny jubileusz 90-lecie istnienia, zaplanowały szereg inicjatyw i przedsięwzięć do zrealizowania. Jedną z nich jest uruchomienie portalu 90lat.lasy.gov.pl, gdzie zapoznać się można z historią Lasów Państwowych, obejrzeć zdjęcia z początków istnienia instytucji i poznać wiele ciekawostek związanych z leśną przestrzenią.

90-lecie LP 1924-2014_uproszczony pion

Podróż po portalu umila śpiew ptaków. Wirtualnej wędrówce sprzyja również leśna, zielona kolorystyka. Na portalu można zobaczyć zdjęcia, obejrzeć filmy i specjalnie przygotowane slajdy. Można poczytać o historii, poznać zastosowania drewna, dowiedzieć się, jakie aktywności dozwolone są w lesie oraz poznać jego roślinność i zwierzęta leśne.

Podczas wędrówki poznamy liczby i zestawienia, które sprawią, że docenimy istnienie lasów. Nie każdy wie, że dla drewna i efektów jego przerobu wymyślono aż 30 tysięcy zastosowań! To właśnie w polskich lasach czeka na nas 22 000 kilometrów szlaków pieszych, 19 000 kilometrów szlaków rowerowych oraz 7000 kilometrów szlaków konnych. W lasach znajdziemy 500 pól biwakowych i 3000 parkingów leśnych. Będziemy mogli podziwiać też 1481 rezerwatów (liczba ogółem), zajmujących 165 500 ha powierzchni. Dowiemy się, że roślinność polskich lasów stanowią głównie sosny, zajmując ponad 60 % powierzchni. Na grzybiarzy co roku czeka 20 milionów kilogramów grzybów.

I to, co ważne dla naszego regionu: żubry. Odwiedzając portal dowiemy się, że w 1914 roku w Puszczy Białowieskiej żyło blisko 800 osobników żubra. Po I wojnie światowej i prowadzonym kłusownictwie, zwierzęta wyginęły. Dopiero w 1929 roku z pomocą leśników sprowadzono żubry z Niemiec i Szwecji, inicjując tym samym ich restytucję w Puszczy. W 1973 roku przesiedlono 5 żubrów do Puszczy Knyszyńskiej. Po 40 latach od tego wydarzenia, żyje ich tam 110.

Dowiemy się też, jak uratowano Puszczę Białowieską. Polski rząd, po protestach leśników w 1929 roku zerwał umowę na wyrąb Puszczy z firmą Century European Timber Corporation. Umowa miała obowiązywać przez 10 lat, jednak wyrąb lasu był tak ogromny, że umowę zerwano. Lasy Państwowe wypłaciły wówczas firmie gigantyczne odszkodowanie w wysokości ponad pół miliona funtów szterlingów. Fundusze pochodziły z własnych dochodów Lasów Państwowych. Dzięki temu ocaleniu, dziś duża część Puszczy stanowi jeden z najciekawszych parków narodowych w Europie.

Źródło: portal 90lat.lasy.gov.pl

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Hajnówka, Za miedzą Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...