W Dzień Bociana szczęścia i harmonii od rana

31 maja to dzień szczególny dla naszych bocianów – ich święto. To właśnie w Polsce bocianów jest najwięcej. Pod względem liczebności bocianiej wyprzedzamy Hiszpanię, Ukrainę, Białoruś, Litwę i Łotwie.

Bocian biały, ten „nasz”, najczęściej występujący, podlega w Polsce ścisłej ochronie. Zapisy z ustawy z 2004 roku mówią o zakazie zabijania, chwytania, umyślnego chwytania ptaków oraz niszczenia ich gniazd i siedlisk.

Bociany w Polsce gnieżdżą się przede wszystkim w miejscach nieopodal gospodarstw, rzadko zdarzają się gniazda zlokalizowane daleko od ludzi. Jedną z najpopularniejszych tzw. „bocianich wsi” jest Żywkowo, w którym zamieszkuje około 160 bocianów w 42 gniazdach.

W polskiej kulturze bocian utożsamiany jest z pojawieniem się dzieci. Przez Słowian uznawany był za ptaka przynoszącego szczęście – jego zabicie miało ściągać nieszczęście na osobę, która zrobiła ptaku krzywdę. Od zawsze utożsamiany jest z symbolem wiosny, jego gniazdo na budynku zaś przesądza o szczęściu i obfitości zbiorów.

W Dniu Bociana nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć szczęścia. Wszystkim podlaskim bocianom i wszystkim ludziom wokół.

Źródło: portal Nadleśnictwa Hajnówka

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka, Za miedzą Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...