Dziki zakażone pomorem świń bliżej powiatu hajnowskiego

Kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń odnotowano na Podlasiu. Cztery padłe dziki locha i trzy warchlaki znaleziono w okolicach Bobrownik niedaleko rzeki Swisłocz. Bobrowniki, przejście graniczne położone około 20km od granicy powiatu hajnowskiego.

W lutym Komisja Europejska ogłosiła w Polsce strefę buforową częściowo także w województwie podlaskim. Ma ona na celu przekazanie świadomości importerom wieprzowiny np. Rosji, że w regionie zwierzęta zagrożone afrykańskim pomorem świń są pod ścisłą kontrolą. Umowy handlowe posiadają zapis uniemożliwiający export wieprzowiny z UE w przypadku wystąpienia na jej terytorium ASF aż przez kolejne 3 lata.

ASF – Afrykański pomór świń to wirusowa choroba świń o ostrym przebiegu. Brak szczepionek i efektywnych sposobów leczenia przyczynia się do 100% śmiertelności wśród zwierząt. Choroba odkryta w Afryce w roku 1910 pierwszy raz pojawiła się w Europie w 1957. Od czerwca 2013 ASF rejestruje się na Białorusi skąd prawdopodobnie przedostaje się do Polski.

dzik-noc

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Za miedzą Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...