Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2015″

W dniach 19-24 maja odbędzie się XXXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2015″

Tak doniosłe wydarzenie wysłuchać będziemy mogli w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku informuje Radio Białystok.

Do konkursu ma przystąpić 28 chórów z 13 państw Europy i Azji w 5 kategoriach: parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, uczelni muzycznych i zawodowych. Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna” z Hajnówki wraz ze Stołeczną Estradą w Warszawie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury i Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Festiwal jak co roku odbywać się będzie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Patronatem Artystycznym prof. Krzysztofa Pendereckiego i Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

W trakcie trwania festiwalu będą odbywać się równolegle imprezy w innych miastach: koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, koncerty w Warszawie, X Białowieskie Dni Muzyki Sakralnej w Białowieży, koncert muzyki żydowskiej w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Muzyka cerkiewna. Tradycje i teraźniejszość.” w Białymstoku oraz lokalne koncerty min. w Bielsku Podlaskim.

W Koncercie Inauguracyjnym Festiwalu pn. „Muzyka cerkiewna – od źródeł do współczesności” – dedykowanemu Romualdowi Twardowskiemu – weźmie udział m.in. ubiegłoroczny laureat- Kijowski Kameralny Chór „Sofia”, dyrygowany przez Aleksieja Szamryckiego.

W Festiwalu nazywanym „Festiwalem Śpiewającej Duszy” muzykę cerkiewną wykonują chóry niezależnie od narodowości i wyznania.

festiwal-muzyki-cerkiewnej

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...