Fotoreportaż ze Świętej Góry Grabarki

Dziś w cerkwi prawosławnej wielkie święto. Główne uroczystości Przemienienia Pańskiego odbywają się na Świętej Górze Grabarce oraz na tzw. małej Grabarce – w Sakach.

To właśnie na Świętą Górę już od niedzieli przybywali pielgrzymi. Teraz są ich tam tysiące. Wierni przybywają nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

W źródełku, u podnóża góry, wierni prawosławni przemywają chusteczkami chore miejsca. Chusteczki rozwieszają później między drzewami. To symbol pozostawienia choroby w miejscu, które w 1710 roku zasłynęło uzdrowicielską mocą, ocalając ludzi od epidemii cholery.

DSC00994DSC00990DSC00995DSC00999

Po przemyciu chorych miejsc w źródełku, wierni pobierają wodę święconą ze specjalnie zbudowanej studzienki. Tę zabiorą do swoich domów i wraz ze spożyciem prosfory, rozpoczną dzień święta.

DSC01019DSC01005

Pielgrzymi na wzgórzu modlili się całą noc. Tegoroczne uroczystości na Świętej Górze są wyjątkowe ze względu na przybycie relikwii z góry Atos. To dłoń św. Marii Magdaleny oraz cząstka Krzyża Pańskiego. Setki wiernych stało wczoraj w olbrzymiej kolejce, przy pokłonić się moszczom. Te zlokalizowane zostały w głównej świątyni na Grabarce, w przedsionku. Można było oddać im cześć od godziny 18:00. Na Świętej Górze pozostaną do dziś, do godziny 15:00.

DSC01015

Wiernym oczekującym w kolejce na podejście do Świętych Relikwii, towarzyszyły świecie, nieodłączny symbol prawosławia. Trzymane w dłoniach bądź postawione przed lub w cerkwi.

DSC01017DSC01039

Główna Święta Liturgia rozpoczęła się o 9:45.  Przewodniczy jej Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce – metropolita Sawa. Po liturgii, zgodnie z tradycją świąteczną, poświęcone zostaną owoce. Nabożeństwo odbywa się na ołtarzu polowym.

DSC01043

Święta Góra Grabarka nazywana jest górą krzyży. To tutaj stoją tysiące drewnianych krzyży, przynoszonych na Świętą Górę w przeróżnych intencjach. To tak, jak na początku XVIII wieku, wraz z uzdrowieniem właśnie przy źródełku, u podnóża góry, w geście dziękczynnym krzyże ustawiali ci, którzy zostali ocaleni od epidemii cholery.

DSC01014DSC01030DSC01036Na krzyżach nie brakuje też wypisanych imion. W intencji o zdrowie wpisuje się imiona osób, o które pielgrzym modli się w swojej drodze na Świętą Górę.

W tegorocznych uroczystościach obchodów święta Przemienienia Pańskiego, podobnie jak w ubiegłym roku, weźmie udział Prezydent, Bronisław Komorowski. Wspólnie ze Zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej w Polsce, Metropolitą Sawą, posadzi „dąb wolności”. Drzewo z obeliskiem będzie symbolem 25-lecia wolności w Polsce.

Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce to nie tylko modlitwy i tłumy pielgrzymów na górze krzyży. To także mnóstwo stoisk z produktami cerkiewnymi: krzyżykami, książeczkami religijnymi, ikonami w różnorodnym wykonaniu czy szatami liturgicznymi. To także stoiska odpustowe, z zabawkami i słodyczami dla najmłodszych. Wśród stoisk znaleźliśmy również miejsce z rękodziełem wykonanym przez uczestników warsztatu terapii zajęciowej w Hajnówce. To produkty ręcznie stworzone przez osoby dorosłe z upośledzeniem intelektualnym. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów. Stoisko warsztatu terapii zajęciowej w Hajnówce na Świętej Górze można było spotkać już po raz drugi.

DSC01022DSC01027DSC01025

Uroczystości Przemienienia Pańskiego obchodzone są również w cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach w gminie Kleszczele. Tam o 10:00 rozpocznie się uroczysta Liturgia Święta.

Retransmisję z uroczystości Święta ze Świętej Góry Grabarki będzie można obejrzeć jeszcze dziś na TVP Białystok. Projekcję zaplanowano na 20:00.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Kleszczele, Za miedzą Tagi: , , , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...