W co grano kiedyś? Opisy 43 gier już na portalu BUUM

Pod koniec marca pisaliśmy o działaniach Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”, które uruchomiło Projekt BUUM. Działania realizowane były w dwóch miejscach w Polsce: w Warszawie oraz na Podlasiu, w Czeremsze.

logo BUUM

Podczas spotkań dzieci i młodzież rozmawiały z seniorami i seniorkami o dawnych grach i zabawach. Nierzadko zawodziła pamięć rozmówców. Wówczas z pomocą przychodziły książki o dawnych grach i zabawach, po lekturze których wspomnienia stawały się świeższe. Wywiady były nagrywane. To właśnie podczas spotkań w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze, uczniowie szkoły podstawowej uczyli się obsługi kamery cyfrowej. Wszystko po to, by stworzyć kolejny etap projektu: stronę internetową.

Portal został już uruchomiony. Można na nim znaleźć 43 propozycje dawnych gier. Wszystkie niejako „przetłumaczone” i przełożone na język współczesny. Wśród zabaw można odnaleźć te brzmiące dla nas znajomo, takie jak: palant, zośka, bierki czy baba jaga patrzy. Ale pojawiają się i takie, których nazwa brzmi zupełnie nieznajomo: pikuty, gra w pikora, dwa dupce czy klipa. Na portalu mają być również uruchomione gry, w które będzie można zagrać przed komputerem. Wszystkie będą nawiązywać do tych zabaw, w które grano niegdyś. I będzie z czego wybierać – będzie ich kilkanaście.

Główną ideą uruchomienia projektu było przełożenie dawnych gier i zabaw na język współczesny. Ale portal daje więcej. Pozwala odkryć młodemu pokoleniu prawie już zapomniane zabawy, temu pośredniemu ukazuje pomysłowość i możliwości wyobraźni dziadków i pradziadków, a ludziom starszym pozwala odświeżyć wspomnienia.

Trwają właśnie zapisy na medialaby, które mają odbyć się jeszcze w maju. Wystarczy zebrać kilka koleżanek i kolegów i napisać e-maila do Stowarzyszenia. Wówczas ekipa przyjedzie właśnie do nas i dzieci będą miały okazję zbudować zabawki zaawansowane technologicznie.

Projekt BUUM jest finansowany z funduszy Akademii Orange prowadzonej przez Fundację Orange oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: portal Buum

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Czeremcha Tagi: , , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...