Hajnowska biblioteka gościła uczniów z Grali – Dąbrowizny

30 maja Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali – Dąbrowiźnie. Wizyta miała szczególne znaczenie dla pracowników biblioteki, gdyż właśnie z Grali – Dąbrowizny pochodzi patron hajnowskiej placówki, dr Tadeusz Rakowiecki.

Pracownicy biblioteki przedstawili gościom biografię Tadeusza Rakowieckiego w formie prezentacji multimedialnej, ilustrowanej licznymi fotografiami i dokumentami jego przodków, najbliższej rodziny i samego doktora. Uczniowie poznali ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego doktora, jego pasje i zainteresowania. Mogli zobaczyć też, w jaki sposób jego sylwetka jest upamiętniana w Hajnówce.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Goście podarowali bibliotece maszynopis pod tytułem „Moja miejscowość i jej okolica”.„Grala-Dabrowizna to malownicza wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, gminie Skórzec. (…) W XIX w. majątek Grala-Dąbrowizna z 630 morgami ziemi i pięcioma okolicznymi wsiami należał do Pauliny i Jarosława Rakowieckich. Obecnie miejscowość liczy 345 mieszkańców”. Na obszarze dawnego majątku Rakowieckich znajduje się szkoła, liczy ok. 100 uczniów. Maszynopis zawiera historię i osiągnięcia szkoły. Ostatni rozdział stanowią: Znane postacie, a wśród nich biografia dr. Tadeusza Rakowieckiego.

???????????????????????

„Lekarz wśród gwiazd – opowieść o doktorze Tadeuszu Rakowieckim” to kolejny jakże wspaniały prezent, w formie maszynopisu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Grali-Dąbrowiźnie. Jest tu wiersz „Lekarz wśród gwiazd”, opowiadanie ilustrowane kolorowymi rysunkami dzieci, są fotografie dokumentujące wystawę eksponowaną podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w 2013 r. w Siedlcach, ponadto scenariusz spektaklu „Bliżej gwiazd” opracowany przez Koło dziennikarsko-teatralne tejże szkoły.

Po małym poczęstunku pojechaliśmy zwiedzić Izbę Pamięci dr. Tadeusza Rakowieckiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Były pytania, rozmowy i wspólna fotografia. Pani Agnieszka Dołęga stwierdziła: „w kronice, na fotografii sprzed kilkunastu lat, w tym samym miejscu w Izbie dr. Tadeusza Rakowieckiego, są wasze mamy i ciocie, a teraz będziecie wy. Będzie to wspaniała pamiątka”. Tak, to była kolejna wizyta dzieci z Grali-Dąbrowizny, pierwszy kontakt nawiązaliśmy z Gralą w 1998 r.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Tym razem pod opieką pań: Agnieszki Dołęgi, Ewy Długosz, Beaty Błaszczak i Małgorzaty Kazimierczak przyjechało do Hajnówki ponad czterdzieścioro dzieci, by bliżej poznać sylwetkę dr. Tadeusza Rakowieckiego. A my dowiedzieliśmy się z jaką troską szkoła w Grali-Dąbrowiźnie promuje i popularyzuje postać dr. Rakowieckiego. Poprzez działania szkoły, doktorem zainteresowały się media mazowieckie. Wśród uczniów wzrosło zainteresowanie astronomią. W Grali-Dąbrowiźnie planuje się budowę obserwatorium im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.

???????????????????????

 

Tekst: Alla Gryc

Zdjęcia: Paulina Młodzianowska

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...