Książka o Państwowej Szkole dla Leśniczych w Białowieży

Ponad 100 fotografii zawiera książka autorstwa Anny Kulbackiej, dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży. Ukazała się na początku lipca tego roku. Napisana jest bardzo przystępnym językiem, a jej lekturę dopełniają liczne ciekawostki.

Książka traktuje o początkach szkolnictwa leśnego w Białowieży. Te sięgają końca lat 20-tych XX wieku. 28 września 1929 roku, w zachodnim skrzydle byłego carskiego pałacu, otwarto Państwową Szkołę dla Leśniczych. Początkowo funkcjonowała ona przy Nadleśnictwie Rezerwat, który z czasem przemianowano na Park Narodowy w Białowieży. Szkoła została zamknięta w 1936 roku. Uczęszczało do niej 200 osób, w tym 160 uczniów ją skończyło.

Podczas lektury czytelnicy poznają zasady organizacji i funkcjonowania szkół dla leśniczych w czasach międzywojennej Polski. Dowiadują się, jak wyglądało codzienne życie uczniów oraz w jakich okolicznościach otwarto naukę w szkole. Obszernie jest omówiony również temat zamknięcia szkoły. Można poznać także informacje o absolwentach i niektórych pracownikach placówki. Książkę kończy alfabetyczny wykaz absolwentów. Jednak tylko tych, których nazwiska udało się ustalić.

Książka została wydana nakładem Ośrodka Kultury Leśnej w Goluchowie.

anna kulbacka

Źródło: portal Białowieskiego Parku Narodowego

 

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...