Kupalinka w Leniewie. Jubileuszowa, bo po raz dziesiąty

W Leniewie, nad rzeką Łoknicą, odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie kupalskie. Z okazji 10, jubileuszowej edycji imprezy, organizatorzy zaprosili największą gwiazdę wieczoru: zespół Akcent z Zenonem Martyniukiem. Na scenie zaprezentowały się też Wierasy, Niezabudki, Przepiórka, Zbuczanki, Czyżowanie, Małanka, Art. Pronar, Kalinka z Białegostoku, Werwoczki z Orli, Hay z Białegostoku oraz Metro z Hajnówki.

Festyn był transmitowany na żywo przez telewizję internetową. Wszystko po to, by jak najwięcej ludzi mogło uczestniczyć w obchodach i zobaczyć, jak one wyglądają. Oprócz obrzędu kukalskiego i występów zespołów, można było zobaczyć pokazy straży granicznej i straży pożarnej oraz pokaz sztucznych ogni.

Wieńce przygotowane przez dzieci w czerwcu. Fot. Katarzyna Szyryńska. UG Czyże

Wieńce przygotowane przez dzieci w czerwcu. Fot. Katarzyna Szyryńska. UG Czyże

Organizatorem spotkania kupalskiego w Leniewie, był Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach. Ale to nie koniec. Przed hajnowianami i przyjezdnymi, jeszcze niejedna okazja do spotkań kukalskich. Te odbędą się w Narewce, Białowieży oraz w Dubiczach Cerkiewnych, nad zalewem Bachmaty. Tam właśnie organizowane jest największe spotkanie kupalskie „Na Iwana na Kupała”. Tegoroczny termin imprezy to sobota, 19 lipca.

Spotkania kupalskie są odpowiednikiem polskiej nocy świętojańskiej. Wywodzą się z białoruskiej tradycji ludowej. Po koncertach i śpiewach, uczestnicy spotkania udają się nad rzekę. Tam młode kobiety wrzucają wianki do wody. Zgodnie z tradycją, wyłowiony przez mężczyznę wianek oznacza szybkie zamążpójście właścicielki wianka. Nierzadko podczas spotkań kupalskich trwają poszukiwania kwiatu paproci, zakwitającego jedynie raz w roku.

Źródło: Kurier Poranny

 

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Czyże Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...