Leśna Kolejka Wąskotorowa

Odwiedzając  dworzec kolejowy Leśnej Kolejki Wąskotorowej, wszystko wydawało się zapadnięte w zimowy sen. Śnieg pokrył cały peron i tory i mimo mroźnego dnia, i tak wszystko wyglądało niesamowicie.

kolejka_leśna_hajnowka

Historia Kolejki w Puszczy Białowieskiej zaczyna się w latach 1915-1918 roku. Wtedy Puszcza Białowieska pozostawała pod wojskowym zarządem niemieckim. Do wywozu drewna z lasu nie wystarczały już konie i w 1916 roku postanowiono wybudować leśną kolejkę. W pracę zostali zaangażowani jeńcy rosyjscy, francuscy praz miejscowa ludność. Poza torami stałymi ułożono sporą cześć torów przenośnych , które w razie potrzeby przekładano w miejsca intensywnego pozyskiwania drewna.

Leśna Kolejka w zimie Hajnówka

W latach 1924-1929 kolejki leśne były pod zarządem angielskiej firmy „Centura”. Intensywny wyrąb drewna przez tę firmę spowodował wzrost przewozów drewna kolejka. On roku 1929 roku kiedy zarząd nad kolejkami przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych w Białowieży zaczęła się ich prawidłowa eksploatacja. Natomiast w roku 1939 puszczę zajęli Rosjanie, którzy pozyskiwali również duże ilości drewna.  Z kolejek korzystali również mieszkańcy jako transportu miedzy miejskiego . Później Puszczę Białowieską przejęli Niemcy, którzy wywozili surowiec zebrany wcześniej przez Rosjan. Po wyzwoleniu kraju w 1944 roku rozpoczęto usuwanie zniszczeń. Został uruchomiony pociąg z Hajnówki do Białowieży.

Niestety rola kolejek leśnych  w transporcie drewna zmiejszyła się w latach 70-tych. Natomiast w 1991 roku cąłkowicie zaprzestano transportu drewna, i pozostało już tylko 123 kilometrów torów. Dzisiaj kolejka leśna pełni rolę jedynie turystyczną. Od roku 1991 są już 3 kierunki- trasa Hajnówka-Topiło 11 km. W roku 2001 utworzono dodatkową trasę: Hajnówka-Postołowo: 6km, natomiast 2011 roku trasę Hajnówka-Dolina Rzeki Leśnej: 6 km.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...