O magicznych właściwościach bajek. Spotkanie w bibliotece

15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce gościli sympatycy książki i biblioteki oraz czytelnicy z najmłodszych klas szkół podstawowych. W Czytelni odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów białostockiego „Teatrzyku Conieco” pt. „Nowe szaty cesarza, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek – na wesoło i bez słów”.

Wszyscy wiemy, że bajki pouczają, bawią i wzruszają. Mają ogromny wpływ na moralny rozwój dziecka, bowiem nigdzie tak wyraźnie nie jest przedstawiony problem konfliktu dobra i zła. Bohaterami bajek są ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska. Bajki wzruszają dzieci do głębi i każą im stanąć po stronie pozytywnych wartości, piętnując przy tym negatywne cechy, takie jak chciwość i egoizm, wszechobecne we współczesnych czasach. Bajki czynią dzieci lepszymi dorosłymi, wzbogacają ich wnętrze, kształtują uczucia i postawy społeczne oraz uczą szacunku dla drugiego człowieka.

Przedstawiony spektakl był pouczającą historią o próżnym cesarzu, który chce być najpiękniejszy na świecie. Wciąż zamawia nowe stroje, przebiera się, grymasi, aż trafia na nieuczciwego krawca, który udaje, że przygotowuje mu piękną szatę. Gdy cesarz ukazuje się w nowym stroju, wszyscy poddani widzą, iż jest nagi, lecz milczą. Jedynie dziecko ma odwagę powiedzieć to wprost i na głos.

Druga scena to alternatywna interpretacja opowieści o czerwonym kapturku. Wesoły czerwony kapturek i sympatyczny wilk bawią się razem; pomimo dramatycznych zdarzeń, cała historia skupia się na pozytywnych elementach opowieści i nie ma nic wspólnego ze smutkiem.

W ostatniej scenie aktorzy zabierają widzów do krainy wzruszeń. Dziewczynka z zapałkami przegrywa swoją walkę z trudami życia i umiera, lecz bajka się na tym nie kończy. Dziewczynka ożywa w rękach Animatora, w lepszym i przyjaźniejszym dla niej świecie.

Najmłodsi goście biblioteki bardzo ciepło przyjęli to niezwykle kształcące przedstawienie, nagradzając aktorów gromkimi i licznymi brawami.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

Tekst autorstwa Alli Gryc

Zdjęcia: Tamara Kuźma

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...