Można wspomóc wędrujące płazy

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się już w najbliższy piątek, jednak w przyrodzie pojawiła się wcześniej. Płazy rozpoczęły swoją coroczną wiosenną wędrówkę. Opuszczając zimowe kryjówki udają się do zbiorników wodnych, aby złożyć skrzek. Do najczęściej spotykanych płazów na Polanie Białowieskiej zalicza się ropuchy szare.

Wędrujące płazy narażone są na wiele niebezpieczeństw. Przemieszczając się, często trafiają pod koła samochodów. Aby je chronić, wzdłuż dróg licznie uczęszczanych przez płazy, ustawia się płotki uniemożliwiające wejście na jezdnię.

Białowieski Park Narodowy również przyczynia się do ochrony płazów, ustawiając płotki wzdłuż drogi Białowieża – Pogorzelce.

ropucha freepik

freepik

Pracownicy Parku zapraszają dzieci i młodzież z Białowieży, chętnych do wzięcia udziału w akcji przenoszenia płazów przez jezdnię. Koordynatorem wyjść jest Iwona Lickiewicz.

Aby zgłosić chęć udziału w zajęciach połączonych z przenoszeniem płazów, grupy zorganizowane powinny zgłaszać się telefoniczie do Grażyny Kowalczyk pod numerem 85 682 97 32 lub Marka Świcia pod numerem 85 682 97 31.

Dodatkowo wszyscy chętni mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym, uwieczniając obserwacje przyrodnicze na zdjęciach. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Białowieskiego Parku Narodowego w dziale „Aktualności”.

Źródło: Białowieski Park Narodowy

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...