Dzisiaj jest Poniedziałek, 27 Kwietnia. Do końca astronomicznej wiosny pozostało 54 dni a do końca roku 2015 jeszcze 248 dni. Wschód słońca w Hajnówce 04:01, zachód słońca 18:45. Imieniny obchodzą: Teofil, Zyta oraz Anastazy, Andrzej, Antym, Bożebor, Felicja, Jakub, Jan, Józef, Kanizjusz, Marcin, Ożanna, Piotr, Teodor, Tertulian, Tertuliana, Żelimysł. Dzisiaj jest Światowy Dzień Grafika. Przysłowie: „W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki”.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Kuźnia została założona 1927 roku i jest dziedzictwem rodziny Mierzwińskich. 25 lipca 2003 z inicjatywy Stanisława Mierzwińskiego na terenie kuźni w Hajnówce powstało Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa jako wyraz hołdu dla tradycji rodzinnej. Bliskość Puszczy Białowieskiej sprawia, że Muzeum jest odwiedzane przez dużą liczbę turystów z kraju i zagranicy.

Wielką atrakcją Muzeum jest kuźnia, w której Pan Stanisław prezentuje kucie podków oraz innych kowalskich wyrobów. Prowadzi on także lekcje i warsztaty dla młodzieży. Duży dymarski piec stojący w Kuźni służący do wytopu żelaza to jeden z cenniejszych eksponatów sięgający pamięcią do przełomu pierwszego tysiąclecia. Działalność Muzeum jest próbą przybliżenia młodym ludziom historii jednego z ginących zawodów jakim jest zawodu kowala.

Eksponaty Muzeum są głównie pamiątkami rodzinnymi, które zasługują na uwagę tj.:
- narzędzia,
- wyroby i urządzenia kowalskie,
- modele pieców,
- żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego,
- maszyny i urządzenia rolnicze,
- osada starożytnego hutnictwa, w której prezentowane są kolejne etapy wytopu rudy.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

ul. Lipowa 1 Hajnówka

tel. 85 682 25 64/601 073 775

Otwarte:

Pon. – Sob. 9.00 – 18.00

Niedziela 10.00 – 18.00

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwazdjęcie z: Hajnówka

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...