Dzisiaj jest Niedziela, 31 Maja. Do końca astronomicznej wiosny pozostało 20 dni a do końca roku 2015 jeszcze 214 dni. Wschód słońca w Hajnówce 03:08, zachód słońca 19:38. Imieniny obchodzą: Aniela, Kamila, Petronela oraz Feliks, Kancjan, Kancjanela, Kancjusz, Marietta, Noe, Paschazy, Sylwiusz, Witalis. Dzisiaj jest Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, Dzień Bociana Białego i Światowy Dzień bez Tytoniu. Przysłowie: „Deszcz na Nawiedzenie Panny potrwa pewno do Zuzanny".

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Kuźnia została założona 1927 roku i jest dziedzictwem rodziny Mierzwińskich. 25 lipca 2003 z inicjatywy Stanisława Mierzwińskiego na terenie kuźni w Hajnówce powstało Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa jako wyraz hołdu dla tradycji rodzinnej. Bliskość Puszczy Białowieskiej sprawia, że Muzeum jest odwiedzane przez dużą liczbę turystów z kraju i zagranicy.

Wielką atrakcją Muzeum jest kuźnia, w której Pan Stanisław prezentuje kucie podków oraz innych kowalskich wyrobów. Prowadzi on także lekcje i warsztaty dla młodzieży. Duży dymarski piec stojący w Kuźni służący do wytopu żelaza to jeden z cenniejszych eksponatów sięgający pamięcią do przełomu pierwszego tysiąclecia. Działalność Muzeum jest próbą przybliżenia młodym ludziom historii jednego z ginących zawodów jakim jest zawodu kowala.

Eksponaty Muzeum są głównie pamiątkami rodzinnymi, które zasługują na uwagę tj.:
- narzędzia,
- wyroby i urządzenia kowalskie,
- modele pieców,
- żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego,
- maszyny i urządzenia rolnicze,
- osada starożytnego hutnictwa, w której prezentowane są kolejne etapy wytopu rudy.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

ul. Lipowa 1 Hajnówka

tel. 85 682 25 64/601 073 775

Otwarte:

Pon. – Sob. 9.00 – 18.00

Niedziela 10.00 – 18.00

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwazdjęcie z: Hajnówka

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...