Na Podlasiu nie zarabia się najlepiej

Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w naszym województwie najbardziej opłacalnymi są zawody związane z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną oraz gorącą wodę. Pensje pracowników z tego sektora są o ponad połowę wyższe, niż innych pracowników na Podlasiu. W czołówce najlepiej opłacanych zajęć w naszym rejonie plasują się również stanowiska związane z przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami www oraz osoby pracujące w telekomunikacji. Wśród tych najlepiej zarabiających można znaleźć także pracowników branży budowlanej, zajmujących się działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją, oraz zajmujących się rynkiem nieruchomości.

Główny Urząd Statystyczny Logo

Najmniej opłacalną pracą jest ta w sektorze administracji i tzw. działalności wspierającej. Najchudszy portfel mają więc pośrednicy turystyczni, pracownicy call center, ochroniarze, osoby pracujące w agencjach pracy tymczasowej, obsługujące sprzątanie budynków czy nadzorujące pracę biur. Niewiele więcej zarabiają pracownicy gastronomii oraz zakwaterowania.

Rok 2013 przyniósł wzrost płacy średnio o 4,3 %. Wśród województw zajęliśmy jednak 4 lokatę od końca pod względem wysokości pensji. Zwiększeniu uległ też dystans do średniej krajowej, wzrósł do 650 zł.

Obraz podawany przez statystyki może być jednak nieco zafałszowany. Wymienione kategorie zawodowe są bardzo pojemne i wewnątrz nich występują duże różnice w wysokości wynagrodzeń.

Źródło: Gazeta Współczesna

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...