Na święto Skitu w Odrynkach dotrą także pielgrzymi rowerzyści

W uroczysku Kudak, niedaleko Narwi, odbędą się dziś uroczystości związane z obchodami święta patronów tego odosobnionego miejsca. Dzień Świętych, Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich, cerkiew prawosławna świętuje 15 września.

Około 15:00 do Skitu dotrą pielgrzymi z Białegostoku, którzy o 10:00 wyruszyli w pielgrzymkę rowerową. Pielgrzymka zorganizowana została przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej, a bierze w niej udział ponad 20 rowerzystów.

Dziś o 17:00 rozpocznie się nabożeństwo całonocnego czuwania. Na 23:00 zaplanowano akatyst „O upokojenii usopszych” z panichidą.

Poniedziałkowej, świątecznej liturgii, przewodniczyć ma Metropolita Sawa, zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce. Świąteczne nabożeństwo rozpocznie się o 10:00.

Skit św. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach istnieje od 2009 roku. Organizacją życia pustelniczego w jedynym takim miejscu w Polsce, zajmuje się ojciec Gabriel, znany podlaski zielarz. Wcześniej zajmował on stanowisko przełożonego klasztoru w Supraślu.

W lesie, nieopodal skitu, znajduje się także kaplica cmentarna pod wezwaniem św. Jana Złotoustego. Co roku, na święto patronów Skitu, do Odrynek zjeżdżają się rzesze wyznawców prawosławia.

skit Odrynki wikipedia

Źródło: Polskie Radio Białystok

portal cerkiew.pl

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Narew Tagi: , , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...