Na tropie dawnych gier i zabaw. W Czeremsze i Warszawie robią Projekt BUUM

Projekt BUUM to inicjatywa Stowarzyszenia „Z siedzibą w Warszawie”. Głównym jej celem jest przełożenie dawnych gier i zabaw na język współczesności.

logo BUUM

Jako obszar badania nieprzypadkowo wybrano Warszawę i Podlasie, a tutaj padło na Czeremchę. Pomysłodawcy projektu chcą znaleźć i wychwycić różnice i podobieństwa pomiędzy tymi dwiema polskimi krainami geograficznymi.

Zajęcia skierowane są do dzieci i to one są uczestnikami projektu. Dzieci wspólnie z organizatorami wezmą udział w opracowaniu współczesnej wersji dawnych gier. Na zakończenie warsztatów powstanie platforma internetowa z grami on-line.

A żeby to wszystko powstało, z sukcesem trzeba zakończyć kolejne etapy projektu. Pierwszy etap już na finiszu: dzieci poznały technikę działania kamery wideo oraz opracowały plan idealnego pytającego. To z seniorami, uczestnikami i pomysłodawcami dawnych zabaw, będą nagrywały wywiady. Bo, jak podkreślają organizatorzy warsztatów, pamięć seniorów jest najważniejsza. Trzeba umiejętnie wydobyć z ich pamięci wszystkie ważne wskazówki i wspomnienia. Bez tego projekt nie miałby racji bytu.

Drugim etapem zajęć będzie przeprowadzenie warsztatów podwórkowych. Zarówno w Warszawie, jak i na Podlasiu. Lokalna społeczność będzie mogła wziąć udział w różnorodnych zabawach i na ich podstawie zostaną opracowane scenariusze zabaw do wykorzystania w każdej części Polski. Scenariusz te trafią do Internetu. A potem powstanie platforma online, która ma stanowić alternatywę dla sztampowych, plastikowych współczesnych gier komputerowych.

Poniżej znajdą Państwo zdjęcia z dotychczasowej pracy z uczestnikami projektu. Na tym relacji nie kończymy. Szykujemy się na wielki finał w maju, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce. I już nie możemy się doczekać.

buum-042

buum-043

buum-046buum-047

buum-050buum-053buum-058buum-062buum-065buum-066buum-068buum-069buum-070buum-073buum-076

Projekt BUUM finansowany jest z funduszy Akademii Orange prowadzonej przez Fundacje Orange oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Edyty Ołdak

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Czeremcha Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...