Nadleśnictwo Browsk będzie ratować dzikie pszczoły

„Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach” – to tytuł projektu podpisanego 11 czerwca w Augustowie przez nadleśnictwa Augustów, Browsk, Supraśl i Maskulińska w Puszczy Piskiej. Nadleśnictwa będą współpracowały ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz z Uniwersytetem w Białymstoku. Polscy leśnicy mają też współpracować z bartnikami z parku narodowego Szulgan – Tasz w Baszkirii na Uralu w Rosji.

Głównym celem projektu mają być nie walory edukacyjne i atrakcje dla turystów, ale przywrócenie ważnej roli pszczół w ekosystemie leśnym. To one właśnie wpływają na stabilność ekosystemu oraz generują bioróżnorodność lasów.

W ramach projektu na terenie każdego z czterech nadleśnictw powstaną co najmniej po trzy wydrążone w żywym drzewie barcie. Oprócz nich na drzewach zawisną tzw. kłody bartne. Są to specjalne kawałki drewna o długości 1,5 – 2 metrów, przygotowywane specjalnie dla pszczół. W każdym z nadleśnictw mają powstać przynajmniej dwie kłody.

Projekt będzie realizowany przez dwa lata. W tym czasie powstaną barcie, utworzone zostaną ścieżki edukacyjne, powstaną ogródki z roślinnością dającą miód, a potencjalni bartnicy zostaną przeszkoleni. Prowadzone będą również badania naukowe.

Już wiadomo, że podobne działania, przeprowadzone w Puszczy Augustowskiej, mają sens. W ubiegłym roku po raz pierwszy zebrano miód z kłody bartnej w nadleśnictwie Augustów. Po okresie zimowym okazało się, że mieszkające tam pszczoły dobrze zniosły tegoroczną zimę.

Wartość projektu przywracania bartnictwa to prawie 1,3 miliona złotych. Z tego 1,1 miliona ma pochodzić z tzw. funduszy norweskich.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Narewka, Za miedzą Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...