Odkrywamy uroki powiatu hajnowskiego. Widoki z roweru – część II

 

Na pasjonatów rowerowych wypraw czeka kilkanaście rowerowych szlaków turystycznych. Tutaj przedstawiliśmy pierwszą część z nich. Teraz opiszemy kolejną. Wszystko po to, by jak najwięcej cyklistów poznało ofertę rowerową powiatu hajnowskiego. A jest w czym wybierać. Niech ta lektura stanie się początkiem przygody z rowerem dla tych, którzy mają ją jeszcze przed sobą.

DSC00334

Przedstawiamy kolejne 7 szlaków turystycznych, o których nie wspominaliśmy w pierwszej części naszej publikacji:

1. Doratynka – Klejniki – Lady – Kuraszewo (niebieski, 23, 5 km)

Szlak skupia zabytki architektoniczne, historyczne i kulturowe. Podróżując przez malownicze wsie można poczuć się tak, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Zobaczymy leniwy nurt rzeki Łoknica i lasy. Przyjrzymy się obiektom sakralnym: we wsi Klejniki zobaczymy nowoczesną cerkiew p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego (budowaną w latach 1974 – 1988) i podległą jej cerkiew cmentarną p.w. Przemienienia Pańskiego z lat 30. XX w. Będziemy mogli poczuć się jak w dawnej, podlaskiej wsi, zwiedzając izbę regionalną. Dalej dotrzemy do wsi Lady, w pobliżu której stoi maleńka kapliczka z cudownym źródełkiem otoczonym krzyżami ofiarnymi. W pobliżu wsi Kuraszewo zaś, obok cerkwi parafialnej p.w. św. Antoniego Pieczerskiego z 1868 roku, zobaczymy zabytki historyczne: kurhany z II – III wieku n.e. oraz wczesnośredniowieczne cmentarzysko.

2. Leniewo – Czyże – Szostakowo – Nowe Berezowo (czarny, 43, 5 km)

Szlak łącznikowy, łączący dwa szlaki: niebieski i czerwony. Podróż umożliwia poznanie architektury sakralnej i wiejskiej Podlasia. W Leniewie na rzece Łoknica został utworzony niewielki zbiornik wodny. Niedaleko znajduje się miejsce ogniskowo – wypoczynkowe. W Czyżach możemy podziwiać zabytkowy układ urbanistyczny z XVI wieku, gdzie dominują drewniane i murowane domy. Zobaczymy tu również nowoczesną murowaną cerkiew p.w. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, a także cmentarz z kamiennymi nagrobkami z kapliczką p.w. św. Kosmy i Damiana z 1812 r. Dalej tryba szlaku wiedzie przez wsie: Osówkę, Szostakowo do Nowoberezowa – wsi cerkiewek. Znajduje się tu m.in. drewniana cerkiew p.w. św. Jana Teologa z XVIII w. oraz murowana cerkiew p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1873 r.

3. ,,Kraina Otwartych Okiennic’’ : Narew – Ancuty – Trześcianka – Soce – Puchły (zielony, 16,2 km)

Podróżując szlakiem zwiedzimy trzy miejscowości o unikatowej architekturze: Puchły, Soce i Trześciankę. We wsiach został zachowany zabytkowy układ przestrzenny oraz tradycyjna architektura; drewniane domy o bogatej ornamentyce, nawiązującej do zdobnictwa stosowanego w rosyjskiej architekturze ludowej. Specyfiką zabudowań jest bogata dekoracja snycerska w formie barwnych okiennic, nad – i podokienników, narożników oraz dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów. W zdobnictwie dominują motywy geometryczno – roślinne, które często pomalowane są na inny, kontrastowy kolor w stosunku do pozostałej powierzchni domu. Oprócz unikatowej architektury domów, można zobaczyć piękne cerkwie i krzyże wotywne, wtopione w krajobraz pól, łąk i lasów. W Trześciance można podziwiać cerkiew parafialną p.w. Archanioła Michała, powstałą w 1867 roku. Parafii podlega kaplica cmentarna p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny z początku XIX w., zaś na cmentarzu zachowały się kamienne nagrobki z końca XIX w. W Puchłach zaś, według wierzeń miała dwa razy objawić się ikona Matki Bożej. W miejscu objawień stoi dziś cerkiew parafialna p.w. Opieki Matki Bożej z cudowną ikoną Bogurodzicy (XVIII w.). Z kolei w Socach znajduje się drewniana kapliczka z XX wieku, do której ikonostas i wysoki krzyż z rzeźbą samodzielnie wykonali mieszkańcy wsi.

4. „Do Puszczy Ladzkiej”: Narew – Makówka – Hajdukowszczyzna – Rybaki –Eliaszuki – Michnówka – Lewkowo Stare – Podlewkowie – Suszczy Borek – Minkówka – Zabłotczyzna – Narewka – Świnoroje – Budy (niebieski, 36.6 km)

Szlak łączy miejscowości położone wokół Puszczy Ladzkiej (zwanej inaczej Bielską, wchodzącą w kompleks Puszczy Białowieskiej) i wiedzie w głąb białowieskiej kniei. Głównymi atutami szlaku są malownicze widoki puszczy oraz obecność zabytków kulturowo – historycznych. W dolinie rzeki Narew w Rybakach, znajdują się zabytkowe obiekty sakralne (m.in. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi z 1748 i cerkiew p.w. św. Piotra Pawła z XVIII w. Lewkowie Starym), cmentarz żydowski i galeria im. Tamary Sołoniewicz w Narewce czy marsz ścieżką edukacyjną ,,Pod Dębami’’ ukazującej zabiegi hodowlane wykonywane przez leśników. Kuchni regionalnej ze smakiem skosztować można w ,Karczmie Osocznika’’, O nocleg też nietrudno, miejsce znaleźć można na terenie skansenu ,,Sioło Budy’’ we wsi Budy stanowiącej metę szlaku.

5. „Szlakiem bocianich gniazd”- ścieżka rowerowa w gminie Kleszczele: Kleszczele – dolina rzeki Nurzec – Pogreby – Dasze – Kośna – Kleszczele (20 km)

Szlak ma charakter pętli, prowadzi przez miejscowości stanowiące ogniska bytowania bocianów – ptaków uważanych w tradycji ludowej za przynoszące szczęście. Ścieżka rowerowa rozpoczyna się w zachodniej części miasta Kleszczele, gdzie można zobaczyć 14 bocianich gniazd. Dalej prowadzi do wsi Pogreby, Żuki oraz Dasze. Wszędzie można zobaczyć bocianie gniazda. Jednak szlak nie jest zorientowany tylko na podglądanie boćków. To przede wszystkim trasa ukazująca piękno przyrody i bogactwo kulturowe gminy Kleszczele. Piękna Dolina rzeki Nurzec, stary las Puchowo ze swoim bogactwem flory i fauny, zabytkowa architektura domostw we wsi Żuki i Dasze oraz zabytkowa cerkiew św. Mikołaja z 1889 r. w Kośnej to atrakcje czekające w terenie. Z kolei w gminnej miejscowości Kleszczele na turystów czekają m.in. zabytkowe obiekty sakralne, „Ametystowa Komnata” w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji oraz galeria Sławomira Smyka.

6. CzeremchaSiemiatycze (zielony, 59 km)

Szlak ukazuje bogactwo krajoznawczo – kulturowe Podlasia. Podróżując szlakiem zobaczymy zróżnicowany krajobraz pól, lasów, piaskowych wydm w okolicy wsi Berezyszcze i Zubacze. Szlak prowadzi do Mielnika, stanowiącego jeden z najstarszych historycznych grodów na Podlasiu. O bogatej historii tego miejsca przypominają liczne zabytki: Góra zamkowa z grodziskiem z XI w. i dobrze widoczną szosą, ruiny kościoła zamkowego z XV w. oraz zabytkowa cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy z 1825 r. Ponadto, zmęczony jazdą turysta może wybrać się w rejs statkiem bądź jachtem po rzece Bug. Dalej trasa wiedzie do Maćkowicz, gdzie możemy zajrzeć do bunkrów wybudowanych w latach 1940 – 1941. Trasa kończy się w Siemiatyczach, gdzie warto zwiedzić m.in. zabytkowe obiekty sakralne oraz Grotę Solną.

7. Podlaski Szlak Bociani (czerwony, 412 km, w powiecie hajnowskim 62 km)

To najdłuższy szlak rowerowy w województwie. Biegnie przez cztery parki narodowe – Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski. Podążając śladem bociana, turysta poznaje walory przyrodnicze i kulturowe Podlasia. Białowieża stanowi krainę leśnych wędrówek. Narewka – Krainę Dobrych Wiatrów. Trzy wsie łączą się w Krainę Otwartych Okiennic. To wszystko są miejsca, które trzeba zobaczyć.

Miłego szusowania, szlakami podążania i cudownych widoków podziwiania!

Źródło: portal Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...