Odkrywamy uroki powiatu hajnowskiego. Widoki z roweru – część I

Kilka dni temu ruszyliśmy z wakacyjnym cyklem artykułów tematycznych pod hasłem „Odkrywamy uroki powiatu hajnowskiego”. Dziś przedstawiamy kolejną, drugą część z cyklu, poświęconą rowerowym szlakom turystycznym.

Pasjonaci wypraw rowerowych, odwiedzający nasz region, mają wiele możliwości do wyboru. Powiat hajnowski obfituje w różnego rodzaju trasy rowerowe, o różnicowanym poziomie trudności oraz długości. W dwóch artykułach przedstawimy 14 z tych, które warto zaliczyć. Przy okazji piszemy, co można na szlakach zobaczyć i przez jakie malownicze miejscowości przebiegają. To dobra lektura nie tylko dla turystów spoza naszego regionu, ale i dla mieszkańców naszego województwa. Tyle nieokrytych tajemnic i niezapomnianych widoków, mamy tuż za miedzą. Warto sprawdzić, jak poradzimy sobie na rowerowym szlaku.

DSC00334

Przed wyruszeniem w drogę, warto wiedzieć, że kolor szlaku rowerowego w Polsce nie określa stopnia jego trudności. Wyróżnia się szlaki, znakując je kolorami. Szlak czerwony najczęściej jest szlakiem głównym, przebiegającym przez najbardziej spektakularne, najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca. Szlak niebieski określa szlaki dalekobieżne, żółty zaś z reguły – charakteryzuje szlaki krótkie, łącznikowe. Podobnie czarny, oznacza krótkie szlaki dojściowe. Kolor zielony charakteryzuje tę trasę, która prowadzi do charakterystycznych miejsc danego regionu.

Przedstawiamy 7 szlaków turystycznych powiatu hajnowskiego. Kolejnych 7 przedstawimy w drugiej części publikacji:

1. Hajnówka – Topiło – Hajnówka (niebieski, 42 km)

To szlak o charakterze pętli, ukazujący najcenniejsze obszary puszczy w okolicy Hajnówki. Trasa prowadzi przez malownicze doliny rzek: Chwiszczej i Leśnej oraz 4 rezerwaty: „Głęboki Kąt”, „Nieznanowo”, „Olszanka Myśliszcze” oraz „Michnówka”, które chronią unikatową florę i faunę białowieskiej kniei. Szlak biegnie do wsi Topiło, położonej nad sztucznymi stawami utworzonymi na rzece Perebel. W pobliżu zbiornika znajdują się wiaty i miejsca ogniskowe, czekające na turystów przyjeżdżających tu kolejką wąskotorową. Wokół akwenu istnieje ścieżka edukacyjna „Puszczańskie Drzewa”. W dalszej części trasy szlak wiedzie przez Orzeszkowo, gdzie znajduje się mogiła 6. nieznanych powstańców z 1863 r. Szlak kończy się w Hajnówce.

2. Dubicze Cerkiewne – Topiło – Białowieża (zielony, 41 km)

To szlak łączący Dubicze Cerkiewne z Białowieżą. Wiedzie przez malownicze wsie. Idealny dla turystów chcących nasycić oczy pięknem pól, lasów i łąk oraz charakterystycznymi zabudowaniami regionu. Po drodze znajduje się zalew Bachmaty (w Dubiczach Cerkiewnych), rezerwat „Czechy Orlańskie”, Werstok z zabytkową cerkwią z 1768 roku, Topiło z czynną kolejką wąskotorową oraz „Miejsce Mocy”.

3. Hajnówka – Dubicze Cerkiewne – Czeremcha – Piaski (czerwony, 85 km)

Jest to szlak główny, wiodący przez pięć gmin ukazujących piękno podlaskiej architektury. Wyprawa ścieżką to okazja do poznania wielokulturowości naszego regionu. Po drodze można zobaczyć zabytkowe cerkwie z przełomu XVIII i XIX wieku w Nowoberezowie, Werstoku, Kleszczelach czy Czeremsze, zabytkowe, drewniane zabudowania o unikatowej ornamentyce w Wojnówce, Czyżach, Morzu czy Dubiczach Cerkiewnych oraz archeologiczne pozostałości w Zbuczu ( kurhany i grodzisko z IX w.). Do tego turyści będą mogli rozkoszować się pięknem pól i lasów, urokiem puszczy i zalewem Bachmaty.

4. Wokół Białowieży i Polany Białowieskiej ( czarny, 13,5 km)

Szlak przeznaczony dla tych, którzy chcą poznać zabytki, zobaczyć jak wygląda tradycyjne budownictwo Białowieży oraz jej najbliższe okolice. Podczas wyprawy można zobaczyć zabytkowe budynki związane z leśnictwem i łowiectwem, parki (Park Dyrekcyjny z XIX w. oraz Park Pałacowy), obiekty sakralne wyznania katolickiego i prawosławnego (m.in. kaplica prawosławna p.w. św. Cyryla i Metodego z 1873 r., gdzie znajduje się XVII – wieczna ikona Opieki Najświętszej Marii Panny), miejsca pamięci narodowej oraz kompleks drewnianych budynków stacji Białowieża Towarowa z przełomu XIX i XX wieku, gdzie obecnie funkcjonuje Restauracja „Carska”.

5. Szlaki Narewkowskie

Zostały wytyczone w postaci trzech pętli o różnej długości. Dzięki temu rowerzyści mogą poznać przynajmniej fragment Puszczy i jej okolic.

Mała pętla o długości 18 km składa się z dwóch odcinków: 9 km szlaku czarnego i 9 km szlaku zielonego.

Narewka – Janowo – składnica Szypulowa – Kosy Most – Gruszki – Narewka. Szlak wiedzie przez miejscowości położone wokół Obrębu Ochronnego Hwoźna – północnej części Białowieskiego Parku Narodowego. Turyści, relaksując się na łonie natury, wchłoną wielokulturowość i zachwycą się miejscową architekturą i przyrodą.

Średnia pętla o długości 36 km oznaczona jest jako szlak zielony.

Do Kosego Mostu przebieg jak w przypadku małej pętli – Uroczysko „Wilczy Szlak” (zielony) – Zamosze – Nowe Masiewo – Stare Masiewo – Olchówka – Guszczewina – Narewka. Podróżujący jadę przez dzikie, puszczańskie ostępy w kierunku starych miejscowości o zabytkowym, szeregowym układzie i architekturze (jedną z nich jest wieś Guszczewina – miejsce urodzenia Danuty Siedzikówny sanitariuszki AK ps. Inka, zamordowanej przez funkcjonariuszy UB). Jadąc szlakiem dociera się do uroczyska „Kosy Most”, w okolicy którego znajduje się ostoja żubrów. Trasa kończy się w Narewce – kajakowej ,,Krainie Dobrych Wiatrów’’.

Duża pętla to 45 km szlaku. Składa się z 20 km szlaku zielonego i 25 szlaku niebieskiego.

Do wsi Masiewo I analogicznie jak pętla średnia – ścieżka edukacyjna OTOP Masiewo – Zalew Siemianówka (wieża widokowa „Maruszka”) – Siemieniakowszczyzna – Siemianówka – Leśna – Mikłaszewo – Narewka. Szlak łączy wiele ciekawostek przyrodniczych i kulturowych, m.in.: pomnikowe dęby i 300-letnie sosny, osobliwości przyrodnicze („zakochane drzewa”), wieże widokowe, zabytkowe obiekty sakralne, żydowski cmentarz kirkut w Narewce, Izbę Przyrodniczo-Leśną w Nadleśnictwie Browsk w Gruszkach, Galerię im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.

6. Białowieski Szlak Transgraniczny (żółty, 58 km w części polskiej, 146 km na Białorusi)

Przebieg szlaku: Narew – Tyniewicze Duże – Kamień – Kuraszewo – Nowy Kornin – Nowoberezowo– Hajnówka – Budy – Teremiski – Stara Białowieża – Białowieża – Grudki – granica państwowa między Polską a Białorusią – Biały Lasek – Szereszewo – Prużany – Różany – Łyskowo – Nowy Dwór

Białowieski Szlak Transgraniczny to dobrze oznakowana sieć dróg leśnych, żwirowych i asfaltowych, ciągnących się po obu stronach granicy. Trasa łączy w sobie piękno regionu, wielokulturowość (bliskie sąsiedztwo prawosławnych i katolickich świątyń) oraz unikatowość architektury drewnianych domostw.

Trasa szlaku wiedzie przez powiat hajnowski (Rzeczpospolita Polska) i rejon prużański (Republika Białoruś).,,Polski’’ odcinek kończy się na przejściu granicznym Białowieża – Piererow. Aby przekroczyć granicę polsko – białoruską należy posiadać paszport, ubezpieczenie i wizę upoważniającą do wjazdu na teren Republiki Białoruś.

7. Michnówka – Nowa Łuka –Stary Dwór – Tarnopol – Siemianówka (czarny, 11 km)

Szlak jest łącznikowy, a jego głównym tematem jest zbiornik wodny Siemianówka utworzony na rzece Narew – jeden z największych w Polsce sztucznych zbiorników, o powierzchni 3250 ha. Został wybudowany w latach 1977 – 1993 . Idealny dla miłośników uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, żeglugi i kajakarstwa. Zbiornik został sztucznie zarybiony, więc i wędkarze znajdą coś dla siebie. Amatorzy kąpieli również będą mieli frajdę.

Na tym kończymy pierwszą część opisu rowerowych szlaków turystycznych w powiecie hajnowskim. Następna – jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: portal Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka, Za miedzą Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...