Okręg wyborczy dla mniejszości. Jednym głosem

Sejmik województwa podlaskiego przyjął w poniedziałek ,4 sierpnia, nowy podział województwa na okręgi w wyborach samorządowych. Jesienią wyborcy będą mieli 4, a nie jak dotychczas, 5, okręgów wyborczych do wyboru. Taki podział nie satysfakcjonuje nikogo, łącznie z przedstawicielami mniejszości narodowych.

Do stworzenia okręgu dla mniejszości zabiegała podlaska lewica oraz radni powiatu hajnowskiego. Za była także sejmowa komisja ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Zgodnie z postulatem lewicy, w jednym okręgu mieli znaleźć się mieszkańcy powiatu białostockiego, hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego.

W takim wypadku miały powstać 4 okręgi wyborcze. Pierwszy, obejmujący miasto Białystok, z 7 mandatami do podziału. Drugi obejmuje miasto Suwałki oraz powiaty: suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki – tutaj do podziału jest 8 mandatów. Okręg numer 3 to miasto Łomża oraz powiaty łomżyński, kolneński, grajewski i zambrowski – 6 mandatów. Ostatni, czwarty okręg, to powiatu białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki oraz wysokomazowiecki. I tu do podziału jest ustawowe minimum, 5 mandatów.

Finalnie, mimo niezadowolenia wszystkich, projekt nowego podziału województwa na okręgi wyborcze, przeszedł. 13 radnych głosowało za, 12 było przeciwnych. Dwóch radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Nie da się zadowolić wszystkich, ale z nowego podziału wynika, że najbardziej skorzystają na nim działacze Platformy Obywatelskiej. Straci zaś Prawo i Sprawiedliwość. Powiat wysokomazowiecki, wierny dotychczas PiS, znajduje się bowiem w okręgu mniejszości popierających głównie lewicę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...