Pamięć o Żydach z Orli

Na początku listopada w Synagodze w Orli odbyły się obchody upamiętniające 72 rocznicę wywózki Żydów z Orli. W ramach uroczystości odbył się „Koncert Pamięci” z udziałem Mikołaja Haskina i wolontariuszy „Shomer International” z Białorusi oraz zostały przedstawione filmy Szkolnego Koła Regionalnego w Orli p.t.: „Getto w Orli” i „Tak ich pamiętamy”. Z synagogi wszyscy udali się na cmentarz żydowski, aby złożyć kamyki i zapalić świece. Odczytano psalmy i 320 nazwisk Żydów, wywiezionych z Orli.

W uroczystości wzięli udział: Sekretarz Gminy Orla, Rabin z Bejt Polska, Pełnomocnik Wojewody do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej ,Założyciel Stowarzyszenia „Szukamy Polski” , Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli, Dyrektor Zespołu Szkół w Orli, nauczyciele i uczniowie klas gimnazjalnych oraz mieszkańcy gminy.

Uroczystości zostały zorganizowane w ramach programu „Pamięć Trwa” przez:Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Szkolne Koło Regionalne w Orli, Wójt Gminy Orla, Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej, Program Dialogu Żydowsko -Chrześcijańskiego Polska – Białoruś .

nagrobek_zydowski

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Za miedzą Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...