Piatienka. Szczególne miejsce kultu

O Piatience, miejscu z cudownym źródełkiem i bogatą historią i tradycją, rozmawialiśmy z batiuszką Aleksandrem Aleksiejukiem, proboszczem parafii prawosławnej w Topolanach.

Proboszcz opowiadał o legendach związanych z Piatienką. W XVIII wieku okoliczne tereny nawiedziła fala morowego powietrza. Istnieje kilka wersji tego, skąd wzięło się cudowne źródełko oraz dlaczego właśnie tu powstała kapliczka. Według jednej z nic, dzieciom wypasającym zwierzęta, objawiła się kobieta z dzieciątkiem na rękach, Powiedziała, żeby zbudować w tym miejscu kaplicę. Dorośli, usłyszawszy przekaz od dzieci, w postaci kobiety odnaleźli symbol Matki Bożej. Po wybudowaniu kaplicy, pojawiło się źródełko z uzdrawiającą wodą, a epidemia nie dotykała już mieszkańców.

Według innego przekazu, cudowne źródełko już tutaj było, ale miejsce było strasznie zanieczyszczone. W objawieniu otrzymano nakaz uprzątnięcia miejsca. To właśnie po zrobieniu porządków, niewidoma dziewczynka przemyła twarz wodą ze źródełka i odzyskała wzrok.

Jest jeszcze jeden przykład, bardziej współczesny. W 1929 roku w Folwarkach Tylwickich dokonało się cudowne, samoistne odnowienie się ikony Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Ikonę tę, przy powołaniu do wojska, otrzymał późniejszy nauczyciel. Po powrocie z wojny, ziszczona ikona została umieszczona w stodole. Po pewnym czasie okazało się, że cudownie lśni. Po przekazaniu do badań i ekspertyz, nie dopatrzono się ingerencji ręki ludzkiej. I to właśnie od tego czasu obserwuje się rozkwit miejsca i zwiększenie kultu. Ikona jednak została wykradziona w latach 70-tych. To wówczas dochodziło do serii włamań.

Drewniana cerkiew w Piatience

Drewniana cerkiew w Piatience

Główne uroczystości świąteczne w Piatience odprawiane są co roku w 10. piątek po Wielkanocy. Jednak już w przeddzień święta, w czwartek, do Piatienki przychodzą pielgrzymi.

O tym, jak wygląda porządek nabożeństw świątecznych oraz dlaczego właśnie źródełko w Piatience nazywane jest cudownym, napiszemy w kolejnej publikacji.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Za miedzą Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...