Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy

Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej odbywa się w tym roku po raz szósty. Tegoroczna edycja skoncentrowana jest na terenie Puszczy Białowieskiej. Szlak Rajdu będzie przecinał ścieżki królewskich polowań, walk z okresu powstań listopadowego oraz styczniowego ale wyznaczy go przemarsz Żołnierzy Pana mjr ”Łupaszki”.

Tło historyczne będzie stanowiło doskonałe zaplecze do zdobywania wiedzy z zakresu organizacji i prowadzenia działań partyzanckich.oją wartość historyczną. Szlak Rajdu będzie przecinał ścieżki królewskich polowań, walk z okresu powstań listopadowego oraz styczniowego ale wyznaczy go przemarsz Żołnierzy Pana mjr ”Łupaszki”. Tło historyczne posłuży uczestnikom do zdobywania wiedzy z zakresu organizacji i prowadzenia działań partyzanckich.

podlaski rajd śladami żołnierzy

Tegorocznej edycji Rajdy towarzyszyć będą również wydarzenia w których będą mogły wziąć osoby nie biorące udziału w Rajdzie.

Muzeum Wojska w Białymstoku, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Nadleśnictwem Hajnówka organizuje spotkanie pod hasłem Kolejką do historii. Już w poniedziałek o 10:00 ze stacji obok Nadleśnictwa Hajnówka ruszy kolejka wąskotorowa. Przejazd kolejką jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają całe rodziny na Topiło, na spotkanie z posiłkiem przy ognisku. Spotkanie, podczas którego będzie można poznać ekspozycję oraz zasoby muzealne związane w wojskowością, porozmawiać z historykami IPK specjalizującymi się w temacie podziemia zbrojnego oraz spędzić czas z uczestnikami Rajdu, zakończy się o 13:00.

W ramach wydarzeń towarzyszących Rajdowi, w środę, 27 sierpnia, w Hajnówce odbędzie się spotkanie z dr Marcinem Zwolskim, pracownikiem IPN w Białymstoku. Hasłem przewodnim będzie „Poprawka z historii”. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wszystkich pasjonatów i znawców historii zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Spotkanie rozpocznie się o 17:00.

Źródło: VI Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej facebook

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...