Pójdą do Piatienki

IV Piesza Pielgrzymka Gródek – Michałowo – Piatienka, rozpoczyna się dziś (czwartek) o 10:00. Pielgrzymi wyruszą z Gródka, by po drodze odpocząć w Michałowie i o 16:00 dotrzeć do Piatienki. Tam o 18:00 rozpocznie się całonoczne czuwanie.

Piatienka jest jednym z ważniejszych miejsc kultu Cerkwi Prawosławnej na Białostocczyźnie. Znajduje się nieopodal wsi Folwarki Wielkie. Cerkiew i kaplica nad świętym źródełkiem należą do parafii Topolany. Historia tego miejsca sięga początków XVIII wieku, kiedy w pobliskich terenach pojawiła się epidemia dżumy. Według tradycji, dzieciom pasącym bydło pod lasem, ukazała się kobieta z dzieciątkiem na ręku. Poprosiła, by wybudowano na skraju lasu kaplicę. Objawiona kobieta miała być Matką Bożą z Dzieciątkiem. Od chwili postawienia kaplicy, żaden z mieszkańców nie padł ofiarą dżumy. W wybudowanej kaplicy zaś pojawiło się źródełko z wodą o leczniczych właściwościach. Cerkiew powstała z wdzięczności za ocalenie. Według źródeł historycznych, jej powstanie datuje się na 1710 rok.

Cerkiew w Piatience jest znana od 1929 roku. To wówczas doszło do cudownego odnowienia ikony Ukrzyżowanego Chrystusa. Ta została przywieziona przez nauczyciela miejscowej szkoły. Mieszkaniec wsi Folwarki Wielkie miał otrzymać ją od matki, po powołaniu do wojska w czasach I wojny światowej. Ikona była zniszczona. Cud dokonał się 23 lipca 1929 roku – ikona zaczęła lśnić, a jej ramy zyskały kolor złota. Po zbadaniu sprawy przez komisję rządową, nie dopatrzono się ingerencji ręki ludzkiej. W ten sposób ikona trafiła do cerkwi w Piatence. Przeniesiona tam została w wielotysięcznej procesji. Od tej pory pielgrzymi zmierzają właśnie w to miejsce.

Co roku, w dziesiąty piątek po Wielkanocy, pielgrzymi odwiedzają to cudowne miejsce. Do Piatienki przybywają w przeddzień, aby uczestniczyć w całonocnym czuwaniu i poświęceniu wody

Pielgrzymkę z Gródka, po raz czwarty, organizuje Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Gródku.

Źródło: portal michalowo.eu

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Za miedzą Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...