Policyjne rady na bezpieczny długi weekend

Wielu z nas rozpoczęło już długi czerwcowy weekend. Nad bezpieczeństwem tych, którzy wybrali się w podróż, będzie czuwało więcej policjantów niż zwykle. Będą poruszać się zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych, na motocyklach i motorówkach. Policja radzi o czym należy pamiętać, by wypoczynek był bezpieczny i niczym nie zakłócony.

Wyjeżdżając z domu czy mieszkania, warto poprosić o dozór życzliwego sąsiada. Należy pamiętać o dokładnym zamknięciu domu, zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Nie rozgłaśniajmy też dłuższego wyjazdu. Jeśli jest taka możliwość, lepiej nie pozostawiać w domu znacznej ilości gotówki lub wartościowych przedmiotów.

W razie, gdyby coś niepokojącego działo się w naszym codziennym otoczeniu, warto pamiętać o numerach alarmowych: 997 lub 112.

Wybierając się w podróż samochodem, sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Pamiętajmy, żeby nie siadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Przed dłuższą podróżą warto wypocząć i dobrze się wyspać. Wyjeżdżając, warto mieć zaplanowaną trasę podróży oraz zarezerwowane miejsce wypoczynku. Podczas jazdy samochodem pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz o przewożeniu dzieci w specjalnych fotelikach. Nie warto rozwijać zbyt dużej prędkości, pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania do innych kierujących pojazdami.

Parkując samochód w innym mieście, zostawmy go w miejscu dobrze oświetlonym i ogólnie dostępnym. W nieznanych rejonach warto skorzystać z oferty parkingów strzeżonych.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, bądźmy ostrożni szczególnie w sytuacji dużego tłoku. Nie pozostawiajmy bagażu bez opieki. W podróży wystarczy mieć przy sobie niezbędną kwotę pieniężną. Podróżując koleją, unikajmy pustych przedziałów. Starajmy się też nie zasypiać podczas podróży – okazja czyni złodzieja. W przypadku kradzieży dokumentów czy innych przedmiotów, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.

Wypoczywając nad wodą, warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach bezpiecznego odpoczynku. Nie wolno skakać do nieznanej wody, ani wchodzić do wody w miejscach niebezpiecznych, gdzie znajdować się mogą wiry, wydorośla czy zimne prądy. Szczególną uwagę nad wodą zwracajmy na dzieci, których nie można spuszczać z oczu. Nie popychajmy ani nie wrzucajmy do wody tych osób, które się tego nie spodziewają. Nie należy też biegać po pomostach.

Korzystając ze sprzętu wodnego należy sprawdzić ich stan techniczny oraz upewnić się, że na ich wyposażeniu znajduje się sprawny sprzęt ratunkowy. Wypływając na wodę należy pamiętać o założeniu kamizelek ratunkowych. Warto też zabrać ze sobą telefon komórkowy, zabezpieczony wodoszczelnym futerałem.

Wypoczywając z dziećmi, pilnujmy ich i dbajmy o ich bezpieczeństwo. Przypomnijmy im podstawowe zasady bezpieczeństwa, nauczmy prawidłowego wybierania numerów ratunkowych i przypomnijmy zasady ruchu drogowego. Przypomnijmy też o niebezpieczeństwie podczas kontaktów z osobami nieznajomymi.

Pamiętajmy, że bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze właśnie od nas: od naszej świadomości, mądrości i umiejętności przewidywania. Dbając o bezpieczeństwo najbliższych, będziemy mogli w pełni skorzystać z wypoczynku.

Opracowane na podstawie wytycznych KWP Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...