Półmaraton Hajnowski – od początku do tegorocznej XIV edycji

17 marca za pośrednictwem serwisu maratonypolskie.pl rozpoczęła się rejestracja chętnych do uczestnictwa w tegorocznej XIV edycji imprezy biegowej.

Półmaraton Hajnowski uchodzi za jedną z najlepiej zorganizowanych i rozpoznawalnych imprez biegowych w kategorii półmaratonów kameralnych w Polsce. To zasługa wkładu wielu osób czynnie zaangażowanych w życie społeczne, kulturalne i sportowe Hajnówki. Jej pomysłodawca, Aleksander Prokopiuk, brał czynny udział we wszystkich zawodach.

Pierwsi biegacze w Półmaratonie Hajnowskim wystartowali 13 lat temu, 16 czerwca, w 50. rocznicę uzyskania praw miejskich przez Hajnówkę. Wówczas wśród 57 startujących znalazło się 11 biegaczy z Hajnówki. Co roku liczba startujących przeważnie wzrastała (oprócz startów w 2005, 2008 i 2010 roku) i tegoroczna edycja ma szansę przewyższyć liczebnie swoją poprzedniczkę. Ale o tym zadecydują ostatnie dni przed Półmaratonem, gdyż nie wszyscy zgłoszeni dokonali wpłat na konto Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce, organizatora maratonu.

W 2010 roku Półmaraton doczekał się własnej publikacji. Jej autorem został Ryszard Pater, ekspert w dziedzinie sportu, autor licznych artykułów prasowych i książek, określany mianem kronikarza hajnowskiego sportu. „Historia półmaratonu hajnowskiego” jest relacją z 10 edycji zmagań biegowych. Na 128 stronach przedstawia nie tylko szczegółowe wyniki poszczególnych edycji, ale także zbiór fotografii stanowiących historyczną pamiątkę.

W dotychczasowej historii Półmaratonu najwięcej zawodników wystartowało w ubiegłorocznej edycji. 276 osób nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. W 2013 roku w biegu startowało aż 56 kobiet. W XIII edycji Półmaratonu udział wzięło aż 21 reprezentantów Hajnówki. Najwyższe miejsce wśród mężczyzn, zajął Bartosz Kupa z wynikiem 1:30: 07 (20. lokata). Spośród hajnowianek najwyższa lokata przypadła Dorocie Bartoszewicz z czasem 1:48:50 (miejsce 118.).

Półmaraton Hajnowski został uhonorowany licznymi certyfikatami Złotego Biegu (w edycjach II, III, IV i XI), a także wyróżnieniami w kategorii półmaratonów kameralnych (edycje V, VI, VIII, IX).

Okazuje się, że aby trenować bieganie, nie trzeba zaczynać w wieku nastu lat. Udowodnił to Aleksander Prokopiuk, ojciec półmaratonu w Hajnówce, który swoją przygodę z bieganiem rozpoczął w 1990 roku mają 45 lat. Początkowo biegał z synem po lesie i traktował to czysto amatorsko i rekreacyjnie. Jednak szczęśliwym trafem spotkał niegdyś Włodzimierza Protasiewicza, leśnika i entuzjastę biegów maratońskich, dzięki któremu złapał bakcyla i tak już zostało.

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka zdjęć z ubiegłorocznej edycji Półmaratonu. Jednocześnie informujemy, że w tegorocznej weźmiemy redakcyjny udział. Czynny, bo z aparatem i dyktafonem w ręku.

1DSC_0159DSC_0222DSC01130DSC01156DSC01162DSC01196DSC01199DSC01220DSC01228DSC01232DSC01362DSC01368DSC01386

Źródło: portal maratony polskie, biegowy serwis

publikacja Ryszarda Patera „Aleksander Prokopiuk – cel: obiec równik”

Zdjęcia dzięki uprzejmości Małgosi Muszkatel

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...