Połowce: Mały ruch graniczny Polska – Białoruś jeszcze nie teraz

We wtorek, 15 lipca, odbyło się pierwsze od 5 lat posiedzenie polsko – białoruskiej komisji do spraw współpracy trans granicznej. Polskę reprezentował wiceminister spraw wewnętrznych, Piotr Stachańczyk, Białoruś zaś – wiceminister spraw zagranicznych, Alaksandr Hurjanau.

Podczas spotkania ustalono, że już od 2015 roku uruchomiony zostanie ruch międzynarodowy na przejściu w Połowcach – Piaszczatce. Teraz oba państwa będą pracować nad umową o stosunkach na granicy państwowej, ponieważ obecnie obowiązuje stara umowa powstała jeszcze w czasach radzieckich.

Ważne będą również postanowienia w sprawie mostów. Te znajdujące się na granicy polsko – białoruskiej są w kiepskim stanie, jak choćby most w Terespolu. Niektórych brakuje – tak jest w przypadku Bobrownik, gdzie należałoby zbudować drugi most.

Podczas wtorkowego spotkania poruszony został również temat wspólnego wydawania funduszy unijnych.

Spotkanie nie przyniosło konkretnej daty w sprawie wprowadzenia małego ruchu granicznego. Strona białoruska oczekuje na jak najlepsze warunki infrastrukturalne, by taki ruch można było otworzyć.

Rzeczywistość jednak pokazuje, że mały ruch graniczny wymaga nie tyle zmian w infrastrukturze, co wymiany not dyplomatycznych. Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana zarówno przez Polskę jak i Białoruś już w 2010 roku. Polski rząd wysłał dwie noty dyplomatyczne o wypełnieniu procedur umowy do Mińska. Białoruś na nie dotychczas nie odpowiedziała.

Wiadomo jednak, że kolejne spotkanie komisji odbędzie się w Polsce w przyszłym roku.

Źródło: Kurier Poranny

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Czeremcha Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...