Polskie lasy zapraszają. Nie tylko 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Lasów

„Lasy Państwowe. Zapraszamy” – to hasło promujące polskie lasy. Leśnicy zapraszają do lasów i przypominają, że te są dostępne dla wszystkich. Wraz z początkiem wiosny rusza kampania edukacyjna mająca na celu zwrócenie uwagi na walory lasów oraz ich dobry stan.

21 marca to nie tylko dzień kalendarzowej wiosny. To także Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez Zgromadzenie Narodowe ONZ. Nasze polskie lasy znajdują się w czołówce lasów europejskich. Zajmują one 29 % kraju, porastając ponad 9 mln ha powierzchni. Zdecydowana większość to lasy państwowe. Co ważne, powierzchnia lasów w Polsce wciąż się zwiększa. Według informacji podanych przez Adama Wasiaka, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, przez ostatnie 68 lat powierzchnia lasów w Polsce wzrosła z 21 % do ponad 29 %, a w ostatnich 17 latach posadzono ponad 33 tysiące ha nowych lasów.

21 marca to dzień szczególny dla leśników. Chcą oni zwracać uwagę społeczeństwa na to, jak bardzo nasz byt uzależniony jest od istnienia lasów. Lasy nie tylko są domem dla 80 % populacji zwierząt i roślin na świecie (w Polsce – 65 %), ale także pochłaniają dwutlenek węgla. Polskie lasy rokrocznie wzbogacają się o 500 mln nowych drzew. Drewno, jako jeden z najtrwalszych, elastycznych i względnie tanich surowców, wykazuje ponad 30 tysięcy różnych zastosowań.

Powinniśmy być świadomi tego, jak wiele zawdzięczamy lasom. I to nie tylko 21 marca, ale na co dzień. Chrońmy więc je, nie zaśmiecajmy i spędzajmy możliwie jak najwięcej czasu w naturalnym środowisku leśnym. Okazuje się, że zaledwie niewielki procent społeczeństwa bywa często w lesie. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Badań Społecznych wynika, że aż 28 % społeczeństwa w ogóle nie bywa w lasach, a kolejne 38 % – bywa sporadycznie.

DSC09942

21 marca 2014

DSC09941

21 marca 2014

Źródło: Lasy Państwowe

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...