Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek

A Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Zgodnie ze staropolskim przysłowiem, w Tłusty Czwartek, ostatni czwartek przed wielkim postem, mamy przyzwolenie na objadanie się pączkami.

Pączek może być mniejszy, większy, z różnorodnym nadzieniem, bez nadzienia,  w lukrze, posypany skórką pomarańczową, cukrową posypką, oblany czekoladą. Raz w roku cukiernie i piekarnie przeżywają prawdziwe oblężenie smakoszy, a zakłady cukiernicze produkcję ograniczają na ten dzień jedynie do pączków.

W okresie poprzedzającym wielki post, obok pączków dużą popularnością cieszą się również faworki, zwane chrustem lub chruścikami. Kiedyś zaś objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, obficie zapijając je wódką.

Zwyczaj jedzenia słodkich pączków przywędrował do Polski w XVI wieku, jednak wówczas wyglądały one nieco inaczej. W środku miały migdał lub mały orzeszek. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek z nadzieniem, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Według jednego z przesądów, kto w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie miał powodzenia w dalszym życiu.

Najlepsze ponoć są domowe pączki, ale nie każdy może pochwalić się zdolnościami kulinarnymi.

Życząc smacznego naszym czytelnikom, sami wyruszamy na poszukiwania najsmaczniejszego pączusia.

pączki wikipedia

Smacznego!

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...