Prawosławne Święta Bożego Narodzenia

Dziś 6 stycznia obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia w cerkwi prawosławnej. Wyznawcy prawosławia obchodzą święta Bożego Narodzenia trzynaście dni później niż katolicy, bowiem korzystają z kalendarza juliańskiego, katolicy zaś – z gregoriańskiego.

swietowiki

Kartka Wikipedia

Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni, ponieważ w taki sposób Kościół prawosławny podkreśla udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia człowieka.

Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego.

Wierni przygotowują się do Bożego Narodzenia przez czterdziestodniowy post, rozpoczynający się 14 listopada, w dniu poświęconym św. apostołowi Filipowi, stąd zwany jest „Filipowym”.  W dniu Wigilii Chrześcijan prawosławnych obowiązuje ścisły post, aż do kolacji wigilijnej.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się od modlitwy i dzielenia prosforą  jest to chleb wypiekany przy użyciu mąki, wody i drożdży przez siostry zakonne oraz żony prawosławnych duchownych. Na wigilijnym stole powinna znaleźć się kutia, przygotowuje się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub ryżu z dodatkiem maku, miodu i bakalii.

W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest za to Ikona Narodzenia Chrystusa.  Wieczorem i w nocy Bożego Narodzenia ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

Kościół prawosławny posługuje się starym kalendarzem juliańskim, który został zreformowany na polecenie Grzegorza XIII. Po reformie i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego, który, jak ówcześnie sądzono, miał być dokładniejszy, różnica czasu między wspomnianymi kalendarzami wynosi 13 dni. Wszystkie kościoły chrześcijańskie świętują Narodziny Pana Jezusa 25 grudnia, wierni prawosławni również – zgodnie ze swoim kalendarzem.

Szacuje się, że blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce mieszka na Białostocczyźnie.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...