Program zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej. Są szanse na finansowanie

O możliwościach finansowania programu zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej na spotkaniu w Białowieży mówiła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Elżbieta Bieńkowska.

O tym właśnie podczas spotkania z minister rozmawiali w środę, 23 kwietnia, samorządowcy z powiatu hajnowskiego. Minister zapewniła, że możliwe będzie finansowanie projektów z różnych źródeł, ale tylko wówczas, gdy samorządy określą kierunki rozwoju regionu.

Elżbieta Bieńkowska podkreślała duże możliwości nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Marszałek województwa, Jarosław Dworzański, wspomniał o kwocie rzędu kilkudziesięciu milionów euro, które mogą pozyskać władze samorządowe powiatu hajnowskiego.

Sam pomysł programu zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej nie jest jednak nowy. Już w 2011 roku został zainicjowany przez posła Platformy Obywatelskiej, Roberta Tyszkiewicza oraz niezależnego senatora, Włodzimierza Cimoszewicza. Według pierwszych założeń program miał być realizowany przy poszanowaniu głosu lokalnych społeczności, przy wsparciu funduszy unijnych oraz w perspektywie długofalowych efektów.

Po spotkaniu z minister Bieńkowską starosta hajnowski, Włodzimierz Pietroczuk podkreślał, że stworzony w 2011 roku program trzeba dostosować do aktualnej sytuacji i połączyć fundusze pochodzące z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej z funduszami krajowymi. To jednak nie będzie takie proste, ponieważ 60 % terenów powiatu hajnowskiego należy do strefy obszarów chronionych.

Źródło: Polskie Radio Białystok

 

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: , , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...