Projekt nowego podziału na okręgi wyborcze

Negatywne opinie rad powiatów białostockiego i hajnowskiego sprawiły, że marszałek województwa podlaskiego, Jarosław Dworzańki, 19 maja, w poniedziałek, przedstawił nowy projekt podziału na okręgi wyborcze.

A w nim, zamiast podziału na 5 okręgów, jak proponował wcześniej, województwo podlaskie ma być podzielone na 4 okręgi:

Okręg nr 1 – miasto Białystok. 7 radnych.

Okręg nr 2 – obejmujący Suwałki, powiaty suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki. 8 radnych.

Okręg nr 3 – obejmujący Łomżę, powiaty łomżyński, kolneński i grajewski. 5 radnych

Okręg nr 4 – obejmujący powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski. 10 radnych.

Nowa propozycja powstała przy uwzględnieniu wszystkich zasad podziału obszaru województwa podlaskiego. W każdym okręgu wybiera się nie mniej niż 5 radnych. W nowej propozycji połączono w jeden okręg wyborczy powiaty hajnowski, bielski, siemiatycki i białostocki. Wszystko przez wzgląd zamieszkiwania właśnie w tych powiatach mniejszości narodowych.

We wcześniejszej propozycji powiat białostocki znajdował się w okręgu nr 5 wraz z powiatami monieckim i sokólskim. Teraz w ciągu 30 dni od ogłoszenia projektu, rady powiatów mają czas na ich zaopiniowanie. Projekt ma być rozpatrzony na sesji sejmiku województwa, zaplanowanej na 23 czerwca.

Podczas jesiennych wyborów mieszkańcy województwa podlaskiego mogą wybrać 30 radnych. Liczba nie zmieniła się od ostatnich wyborów. Obecnie w sejmiku województwa podlaskiego po 11 przedstawicieli mają PO i PiS, 5 – PSL, 3 – SLD.

Źródło: Wrota Podlasia

Polskie Radio Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...