Region Puszczy Białowieskiej gościł w Białostockim Muzeum Wsi

8 czerwca na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbył się festyn etnograficzny pod hasłem „Zielone Świątki”. Było to kolejne wydarzenie poświęcone tradycjom ludowego święta, sięgającego czasów przedchrześcijańskich.

Podczas tegorocznych obchodów święta, na terenie skansenu odtworzono dwa zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami. Odbył się obrząd chodzenia z królewną oraz wodzenie Kusta. Wszystkiemu towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego, a goście uczestniczący w festynie mieli okazję spróbować potraw regionalnych oraz je kupić.

Na scenie zaprezentowały się zespoły Vladimirska i Transkapela oraz Karolina Cicha z Bartem Pałygą. Na dzieci czekało dużo atrakcji przygotowanych przez policjantów, strażaków, pracowników pogotowania ratunkowego oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Można było zobaczyć pokaz tradycyjnego kowalstwa i wytopu rudy żelaza w wykonaniu Stanisława Mierzwińskiego z Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce. Władysław Gryka z Suszczego Borku pokazywał zaś jak wykonywać walonki.

Nie zabrakło i stoiska Regionu Puszczy Białowieskiej, gdzie ofertę prezentowali przedstawiciele branży turystycznej na czele z Agnieszką Łapińską – Chomicką (LOT „Region Puszczy Białowieskiej”) oraz Małgorzata Krawczyk z Planty, twórczyni ludowa specjalizująca się w rękodziele szydełkowym. Największym zainteresowaniem stoiska promującego region Puszczy cieszyły się oferty kwater agroturystycznych oraz produkty turystyczne związane z turystyką aktywną. Nie zabrakło też chętnych, by poznać obiekty Białowieskiego Parku Narodowego. Na stoisku LOT-u można było skosztować udźca baraniego receptury Władysława Gryki z Suszczego Borku oraz delektować się regionalnym Marcinkiem. Odwiedzający stoisko mieli okazję wygrać cenne nagrody w konkursach sprawdzających wiedzę na temat ekologii i regionu Puszczy Białowieskiej.

region puszczy białowieskiej na festynie

Udział w festynie zorganizowano w ramach projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej”.

Źródło: portal Starostwa Powiatowego w Hajnówce

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Hajnówka, Za miedzą Tagi: , , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...