Relacja z wystawy Grodzieńskiej Grupy „Koło” oraz wizyty nowego Ambasadora Białorusi w Polsce

Ostatni dzień lutego przyniósł Muzeum i Ośrodkowi Kultury Białoruskiej w Hajnówce kilka ważnych wydarzeń. Wizytę złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Averyanov. Ambasador zwiedził Muzeum oraz uczestniczył w otwarciu wystawy Grupy „Koło”.

Wystawa została przygotowana przy pomocy Centrum Kulturalnego Białorusi przy Ambasadzie Republiki Białoruś w Warszawie oraz Centrum Wystawowego w Grodnie.

Zaprezentowane zostały prace następujących twórców: Aleksander Silwanowicz, Szoba Walentyna, Władimir Pantielejew, Wasil Kasciuczenka.  Zarówno wystawa jak i grupa nosi nazwę „Koło”. Koło- to uniwersalny symbol, którym przesiąknięte są wszystkie kulturowe jak i historyczne aspekty białoruskiego społeczeństwa. Artyści obracają się w jednym kręgu myśli, uczuć, choć pochodzą z różnych zakątków Białorusi- Grodzieńszczyzny, Mohilewszczyzny, Homelszczyzny. Wszyscy oni ukończyli Białoruską Akademię Sztuki oraz są członkami Związku Artystów Plastyków Białorusi. Na wystawie znalazły się prace powstałe w latach 2012-2014. Artyści pracują w różnych technikach: W. Szoba tworzy grafiki w autorskiej technice, A. Silvanowicz i W. Kasciuczenka poruszają się w obrębie malarstwa olejnego, zaś W. Pantielejew- to mistrz drewnianych oraz kamiennych rzeźb. Artyści prowadzą aktywną działalność wystawienniczą. Wystawy indywidualne odbywały się na Białorusi, Litwie, Cyprze, Niemczech, Australii. W Polsce ich prace wystawiane były w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Olsztynie, Ciechanowie, Sopocie i Białymstoku. A teraz można zapoznać się z ich twórczością w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Wystawa czynna będzie do końca marca 2014 r.

Podczas wernisażu wystawy ogłoszone zostały wyniki konkursu Ministerstwa Kultury Białorusi w Mińsku dla białoruskich organizacji pozarządowych działających poza granicami Białorusi. Oceniana była działalność poszczególnych organizacji w 2012 roku. Muzeum w Hajnówce zostało jednym z laureatów, obok organizacji z takich państw jak: Rosja, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Estonia, Argentyna, Ukraina, Mołdawia, Włochy, Azerbejdżan, Gruzja. Dyrektor Centrum Eduard Szwajko wręczył dyrektorowi Muzeum Tomaszowi Tichoniukowi dyplom oraz upominek. Dyrektor Muzeum otrzymał również od Ambasady Republiki Białoruś w prezencie laptop.

Wernisaż uświetnił występ zespołu  „Fantazja” z Grodna.

01

05

07

09

10

12

13

16

18

22

24

26

27

29

30

33

36

38

39

40

Tekst/fot. Agnieszka Tichoniuk

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...