Relacja ze spotkania z podróżnikiem Romualdem Koperskim

20 lutego 2014 r. w  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyło się spotkanie z  podróżnikiem Romualdem Koperskim,  autorem bestellerów : „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „Syberia zimowa Odyseja”. Książki Romualda Koperskiego w naszej bibliotece cieszą się ogromną poczytnością zatem i na spotkanie przybyło wielu sympatyków Jego twórczości.

Romuald Koperski opowiadał o swoich podróżach. Pierwszą podróż przez Syberie odbył  w 1994 r. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii, Amerykę Północną, Kanadę, Stany Zjednoczone. Fragmenty relacji z tej podróży opublikował w książce „Pojedynek z Syberią”. W 1998 odbył samotny spływ pontonowy po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie (długość 4500 km). Za tę podróż otrzymał prestiżową nagrodę – Kolosa i tytuł „Podróżnika Roku 1999”. O tej brawurowej wyprawie napisał kolejną książkę „Przez Syberię na gapę”.

Romuald Koperski jest pomysłodawcą i organizatorem czterech rajdów samochodowych „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia – Gigant 2004” na trasie Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km. Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia.

W 2008 r. zorganizował ekspedycję samochodową  najtrudniejszą w historii motoryzacji. We trójkę wraz z Marianem Pilorzem oraz Rosjaninem Wiktorem Makarowskim wystartowali spod Wieży Eiffla na trasę The Great Expediton Of The Century-LizbonaParyżSyberia-Nowy Jork. Po przebyciu 18000 kilometrów, podróżnikom udało się dotrzeć do Jewgiekinotu (ros. Евгекинот). Jako pierwsi w historii motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem. O tym wyczynie można przeczytać w książce „Syberia Zimowa Odyseja”.

W czasie ekscytującego spotkania obejrzeliśmy wiele niezwykłych fotografii, poznaliśmy też wiele niesamowitych przygód, jakie podróżnik przeżył na Syberii.  Pytanie o odśnieżanie skwitował uśmiechem. Zapytany o autostrady  odpowiadał „ autostradą jest zamarznięta rzeka np. Lena na całej jej szerokości. Podróżujący ma zawsze przywiązany do ręki sznurek, a  na drugim jego końcu jest uwiązany mały karnister paliwa. Na wypadek gdyby lód się załamał i samochód zaczął się zapadać, taki kanister paliwa ratuje życie. Podkreślał, że mróz na Syberii sięga nawet do minus 60.  Paliwo posłuży na rozpalenie ogniska i przetrwanie. W najlepszym przypadku, mogą upłynąć nawet dwa tygodnie zanim na trasie pojawi się przejeżdżający samochód…”

Sympatyków mocnych wrażeń i ekscytujących syberyjskich wypraw zapraszamy do lektury książek Romualda Koperskiego. Wszystkie tytuły są dostępne w zbiorach naszej biblioteki.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

                                                                                                                         Dzięki uprzejmości Barbary Frankowskiej

 Tekst: Alla Gryc, Fot. Ewelina Sidoruk

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...