Restauracja „Carska”

Kiedyś był dworcem, wybudowanym w 1903 roku na potrzeby Cara Mikołaja II. Drugi dworzec miał odciążyć ten pierwszy nazywany „Białowieża Pałac”. „Białowieża Towarowa” pełniła funkcję służebną i pomocniczą. Tutaj trafiały wszystkie składy pociągów towarowych, jak i osobowych. Białowieska kolej funkcjonowała przez ponad 100 lat.

Restauracja Carska w Białowieży

fasada budynku Restauracji Carskiej

Lata mijały a Białowieża Towarowa wciąż przyjmowała na swój peron uczniów, leśników i mieszkańców puszczańskich wsi. Budynek dworca kolejowego Białowieża Towarowa została w 1986 roku wpisana do rejestru zabytków a dwa lata później została dopisana również Wieża Ciśnień. Niestety po latach służby dworzec popadał w ruinę i jego losy nie były zbyt ciekawe. Sprzedawanego, wymieniano za długi aż w końcu w 2003 roku właścicielami dworca zostali państwo Hanna i Michał Olszewscy, Michał Drynkowski i Katarzyna Frąckowiak, którzy przystąpili do kompleksowych prac remontowo-zabezpieczających.

Wnętrze Restauracji Carskiej w Białowieży

Sala główna Restauracji Carskiej

Obecnie w budynku dworca „Białowieża Towarowa” mieści się Restauracja „Carska”. Urokliwe miejsce, które od pierwszej chwili zaprasza byśmy zostali na dłużej jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Kiedy tylko dostrzegłam piękno wnętrza restauracji poczułam się jakbym odwiedzała samego Cara. Wszystkie dekoracje, cały wystrój jest tak idealnie dopasowany, że ma się wrażenie przeniesienia w czasie.

Sala Portretowa w Restauracji Carskiej w Białowieży

Sala portretowa w Restauracji Carskiej

Restauracja zapewnia nam cztery sale. Największą jest sala główna, możemy skorzystać również z sali portretowej czy myśliwskiej. Do naszego użytku jest również mała „kuchenka”, urokliwa i przytulna salka ze stolikiem mieszczącym 4 osoby. Cała restauracja zmieści 60 gości i jest wyjątkowym miejscem na kameralną kolację czy ucztę w gronie najbliższych. W restauracji można również spędzić święta na wystawnym przyjęciu świątecznym. Na co dzień gościom czas umila wyjątkowa rosyjska kompozytorka i piosenkarka ludowa – Żanna Biczewska.

Salonki w Carskiej Białowieża
Salonki, które można wynająć jako pokoje sypialniane.

Carska może zapewnić nam nie tylko wyśmienite jedzenie, które jest starannie przyrządzane z najlepszych składników przez jednego z najlepszych kucharzy, ale również możemy udać się na spoczynek. Do dyspozycji gości są cztery wagony, tak zwane Salonki, Wieża Ciśnień z dwoma apartamentami, oraz Ruska Bania w której mieści się jeden pokój. Wszystko jest urządzone w urokliwym stylu z czasów Anny Kareniny.

Wszyscy przyjeżdżający w to niezwykłe miejsca mają szanse zasmakowania dawnych carskich czasów, wyśmienitej rosyjskiej i polskiej kuchni. Nikt,  kto postanowi odwiedzić to oddalone odrobinę od centrum Białowieży miejsce, nie pożałuje. Warte zobaczenia, odwiedzenia i na pewno zostania na dłużej.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...