Rok szkolny czas zacząć

Prawie 145 tysięcy dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego rozpoczyna dziś (poniedziałek) rok szkolny. 1 września, po wakacyjnej przerwie, do pracy wraca ponad 24 tysiące nauczycieli. Blisko 16 tysięcy – to liczba uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasach pierwszych.

szkoła freepik

Początek tegorocznego roku szkolnego to także istotne zmiany. Obowiązkiem szkolnym zostały objęte dzieci sześcioletnie, urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. W związku z większą ilością klas pierwszych, pracę dostało ponad 60 nauczycieli. W podstawówkach jednak nie będzie asystentów nauczycieli, o zatrudnienie których starały się dwie białostockie placówki. Tegoroczną nowością jest darmowy podręcznik. „Nasz elementarz” przygotowało Ministerstwo Kultury. W województwie podlaskim z podręcznika nie skorzystało 12 szkół. Wszystko z powodu uwag do jego zawartości merytorycznej.

Co więcej, podlaskie podstawówki od tego roku mają zadbać o to, by w sklepikach szkolnych nie sprzedawano tylko tzw. śmieciowego jedzenia. Oprócz chipsów i słodyczy, mają więc w nich znaleźć się również zdrowe przekąski.

Uczniowie klas I – III nie muszą uczestniczyć w obowiązkowych lekcjach trwających 45 minut. Ich czas trwania można modyfikować. W pierwszych klasach uczniów nie może być więcej niż 25.

Zmienia się również kwestia ubezpieczenia dziecka. MEN uznał, że ubezpieczenie wypadkowe NNW jest dobrowolne.

Zmiany czekają również uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Szcześcioklasiści pod koniec roku szkolnego zmierzą się z nowym sprawdzianem. Pierwsza część ma sprawdzać wiedzę z języka polskiego, matematyki, historii oraz przyrody. Dryga część sprawdzianu zaś – wiedzę z języka obcego. Tej części dotychczasowi absolwenci szkoły podstawowej nie pisali.

Nowości czekają maturzystów. Od tego roku nowa formuła będzie obowiązywać na maturze ustnej z języka polskiego. Absolwenci liceum nie będą prezentowali uprzednio przygotowanej prezentacji. Egzamin będzie polegał na wylosowaniu pytania i odpowiedzi przed komisją. Dodatkową nowością będą egzaminy z przedmiotów dodatkowych, które uczniowie będą zdawali jedynie na poziomie rozszerzonym. Podobnie będzie w przypadku jezyków obcych – będzie można podejść do matury na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Na poziomie rozszerzonym, obowiązkowo, każdy maturzysta będzie musiał zdawać jeden z przedmiotów obowiązkowych.

Ostatnia nowość to zajęcia z etyki. Każdy będzie mógł z nich skorzystać, wybierając je zamiast religii. Wówczas, nawet jeśli w placówce szkolnej znajdzie się jeden zwolennik zajęć z etyki, szkoła będzie musiała mu te zajęcia zapewnić.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...