Śladami Powstania Styczniowego w Puszczy Białowieskiej

W  styczniu 2014r. minęła 151 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863r.  Na terenie Puszczy Białowieskiej i na jej obrzeżach  znajdują się  miejsca związane z tymi wydarzeniami. Są to miejsca  powstańczych obozów  potyczek i bitew  z wojskiem carskim.

Aleksander Wielkopolski naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego w połowie stycznia 1863r. wydał zarządzenie przymusowego  poboru do wojska carskiego tz. branka. Tym posunięciem chciał sparaliżować działalność organizacji spiskowych. W tej sytuacji by uniknąć poboru KCN  22 stycznia ogłosił  przyspieszone Powstanie Styczniowe. W początkowej fazie powstanie miało wybuchnąć na wiosnę 1863r.

Po przegranej bitwie 6-7 lutego 1863r.  w  Siemiatyczach oddziały Romana Rogińskiego, Walentego Lewandowskiego, Bronisława Rylskiego i Stanisława Songina skierowały się do Puszczy Białowieskiej. Tam schroniły się przed wojskiem carskim.  W sierpniu 1863r. w Puszczy Białowieskiej przebywały oddziały Onufrego Duchińskiego i Walerego Wróblewskiego
Jeszcze w  1864r  w  Puszczy Białowieskiej przebywały powstańcze oddziały. Ostatnim  powstańcem  był  ks. Stanisław Brzózka , który utrzymał się w Królestwie ,aż do późnej wiosny 1865 .Ukrywał się  we wsi Krasnodęby-Sypytki pod Sokołowem. Został skazany na powieszenie.  23 maja 1865 r. na rynku w Sokołowie Podlaskim.

Izydor Kuźmicz  22 stycznia 1933r. Był  w grupie delegacji zaproszonych na spotkanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Wizyta obyła się w Warszawie w pałacu Belwederskim .Spotkanie było częścią obchodów  70 rocznicy Powstania Styczniowego 1863-1864

1042300

Siedzą od lewej: Adolf Schreier, Franciszek Wieczorkowski, Walenty Adamski, Adam Maciejewski, Aleksander Górski, Anna Juszkiewiczowa (córka Romualda Traugutta), Marszałek Józef Piłsudski, Franciszek Stankiewicz, Maria Herdin, Tomasz Kulczycki, Ludwik Królikowski. Stoją od lewej m.in.: Ignacy Kaczmarski, Michał Krzysztoficz, Walenty Milczarski, Stanisław Grabowski, inżynier Kraskowski, Bolesław Juszkiewicz (wnuk Romualda Traugutta), Jan Niewiarowski, płk Józef Rawicz, Izydor Kuźmicz, mjr Władysław Dunin-Wąsowicz, Józef Grzywiński, Antoni Tarnawski, Gustaw Lichtensztein, Wiktor Malewski, Kazimierz Busler, płk Sobolta, Jan Wojtkiewicz, Gustaw Jakubowski, Świderski, Chmieliński, Teofil Skórski.

Ślady Powstania Styczniowego w Hajnówce i okolicach

W Hajnówce na cmentarzu rzymsko-katolickim  znajduje się mogiła weterana  Powstania Styczniowego  Izydora Kuźmicza. Zmarłego w Hajnówce w 1933r. Jest to grobowiec rodziny Kuźmickich.  W Puszczy Białowieskiej  jest kilka miejsc  związanych z  powstaniem   min.  w oddziale 275C  są  dwa krzyże  jeden katolicki i drugi prawosławny. Mogiła zbiorowa nieznanych powstańców styczniowych poległych w 1863 r położona w pobliżu szkoły podstawowej w Orzeszkowie. W Czeremsze na cmentarzu komunalnym  znajduje się grób Aleksandry Kamińskiej uczestniczki Powstania Styczniowego.

źródła: wykorzystano materiały z internetu
fotografia pomnika Powstańców Styczniowych  w Orzeszkowie 1863r.
grafika  ze spotkania z Marszałkiem  Józefem Piłsudskim  Narodowe Archiwum Cyfrowe,

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...