Soljanka – danie z Puszczy Białowieskiej

Region Puszczy Białowieskiej to miejsce splotu wielu kultur: ukraińskiej, polskiej i rosyjskiej, które ma również odzwierciedlenie w kuchni. Mieszkanka smaków, aromatów i tradycji sprawiają, że puszczańskie menu w pełni oddaje klimat Podlasia. Jednym z tradycyjnych przysmaków jest soljanka.

Składniki:

2 litry bulionu, pół kg karkówki, 10 dag dobrej wiejskiej kiełbasy, 2 duże cebula, 2 ziemniaki, 3 – 4 duże kiszone ogórki, kilka ząbków czosnku, 1 pomidor lub przecier pomidorowy, sól, pieprz, listek bobkowy, ziele angielskie, 2 łyżki masła.

Wykonanie:
Gotujemy bulion: do garnka wrzucamy karkówkę pokrojoną na kilka części, cebulę, listek bobkowy, ziele angielskie, zalewamy 2 litrami wody. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Po przecedzeniu ugotowanego bulionu ostudzone mięso kroimy w paseczki. Na maśle podsmażamy cebulę, następnie wrzucamy do bulionu. Oddzielnie podsmażamy kiełbasę pokrojoną w paseczki, którą wraz z czosnkiem wrzucamy do bulionu. Potem podsmażone na maśle ogórki kiszone. Kiedy ogórki zmiękną, wrzucamy ziemniaki pokrojone w kostkę i paseczki karkówki. Zupa gotuje się około pół godziny. Sprawdzamy smak, uważając, żeby ziemniaki się nie rozgotowały. Doprawiamy solą i pieprzem oraz przecierem pomidorowym. Na koniec wlewamy szklankę kwasu spod ogórków.

Soljanka – to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej i ukraińskiej o długiej historii – w Polsce na dobre zagościła w okresie zaborów. Nazwa dania nawiązuje do jej smaku, od słowa „sol” czyli sól.

Historia zupy powoduje, że nie ma jednego przepisu. Zasadą jest jednak, że soljanka powinna być kwaśna i ostra, o bardzo intensywnym smaku. To efekt soli oraz przypraw: czosnku, pieprzu, soli i kwasu ogórkowego – podstawowego składnika dania. Kolejnym jest kapusta. Obowiązkowo dodaje się także śmietanę i przyprawy, zwłaszcza pieprz i koper. Uwaga – wiele przepisów na solankę w interencie zawiera włoszczyznę, co nie jest do końca właściwe. Rosjanie nie znali włoszczyzny i w tradycyjnej kuchni nie jest używana.

Życzymy miłego gotowania.

Wszystkich chcących podzielić się przepisami na smaczne regionalne potrawy zapraszamy do przesyłania opisów potraw do naszej redakcji przez formularz kontaktowy, będziemy ja publikować w naszym dzienniku jeszcze przed świętami.

soljanka

Soljanka w Hajnówce

źródło: hajnowka.pl, Starostwo Powiatowe Hajnówka, powiat.hajnówka.pl inspirowane tekstem Pani Redaktor Katarzyny Nikołajuk, zdjęcie oryginalne zrobione w restauracji Hajnowianka 2014 przez zespół Hajnowka.Org

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...