Spotkajmy się w plenerze. Z WERTEPem

Na konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek w białostockiej Kawiarnio Księgarni Spółdzielnia, Agata Rychcik – Skibińska, koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP opowiadała o programie i idei imprezy teatralnej, która startuje już w najbliższy weekend.

wertep1

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Dariusz Skibiński, reżyser i wykładowca, a raczej belfer, jak sam lubi o sobie mówić. Wertep to wydarzenia teatralne skupione wokół 7 miejscowości w okolicach Puszczy Białowieskiej. Spektakle, spotkania i imprezy okołoteatralne czekają mieszkańców Narewki, Michałowa, Czeremchy, Białowieży, Hajnówki i Policznej. Jak co roku, nie zabraknie również turystów i wolontariuszy, którzy przyjeżdżają na Podlasie specjalnie na Festiwal.

WERTEP powstał z myślą o tym, by docierać do lokalnych społeczności. Dlaczego akurat na Podlasiu? To tutaj organizatorzy kupili dom, powstało Stowarzyszenie Pocztówka i wykiełkował pomysł chęci zaakcentowania siebie. Działania festiwalowe są korzystaniem z wielokulturowości podlaskich terenów, uczeniem się jej i przekazywaniem dalej. Nazwa również nie wzięła się przypadkowo, nawiązuje bowiem do przeszłości, tradycji teatralnej z odległych czasów. Wędrowanie z teatrem, niejako kolędowanie, było charakterystyczne właśnie dla terenów wschodnich: Ukrainy, Białorusi i Polski.

Jak powiedziała Agata Rychcik – Skibińska, program Festiwalu opiera się na kilku stałych elementach, jednak w tym roku nie zabraknie również niespodzianek. Niektóre ze spektakli będzie można zobaczyć tylko raz. Tak będzie np. 3 sierpnia w Hajnówce. Po dokonaniu rezerwacji będzie można zobaczyć spektakl „Cyrk Bellmer” (Hajnowski Dom Kultury, 18:00, spektakl dla dorosłych). W synagodze w Orli odbędzie się koncert Anny Gaber. „Opowieści z Ziemi” to wydarzenie jednorazowe, zaplanowane na 1 sierpnia o 22:00. Niektóre ze spektakli zostaną wystawione w dwóch, trzech różnych miejscowościach. Każdy jednak będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Będą spektakle dla dzieci, adresowane do całych rodzin oraz te z przeznaczeniem tylko dla dorosłego widza. Warsztaty dla dzieci poprowadzą artyści z Krakowa, działający jako Performeria Miejska. To pasjonaci teatru i okołoteatralności, wychodzący z założenia, że teatr nie musi się zamykać w czterech ścianach. Zajęcia dla dzieci prowadzą głównie z myślą o tym, że załapanie bakcyla teatralności może zaowocować w przyszłości szerszymi działaniami.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP powstaje dzięki pracy wielu ludzi, w tym wolontariuszy, którzy rozwijają się wraz z działaniami festiwalowymi. Zaczynali jako 15-latkowe, by teraz, po sześciu latach, dalej uczestniczyć w kształtowaniu Festiwalu. W czasie dotychczasowych edycji imprezy powstała grupa tancerzy Ognia Feniks, która będzie towarzyszyć Festiwalowi w Białowieży. Młodzi ludzie sami napisali projekt, dostali fundusze unijne i uczą się sztuki pokazów z wykorzystaniem ognia.

Oprócz nieocenionego wsparcia wolontariuszy, Festiwal otrzymał dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie przyznano na 3 lata, dlatego organizatorzy już mają plany wykorzystania funduszy. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło Wschód i Europa. Za rok organizatorzy chcą skupić się na Północy, obejmując Finlandię, Norwegię, Skandynawię i Europę. Za dwa lata publiczność festiwalowa będzie miała okazję poznać sztuki teatralne charakterystyczne dla Południa: Rumunii i innych południowych sąsiadów. Nie zabraknie jednak miejsca i dla Europy.

Tegoroczna edycja Festiwalu to również działania mające na celu promowanie młodych grup teatralnych. To szansa na pokazanie się w profesjonalnie przygotowanej imprezie i poczucie nabycia cech pełnoprawnych artystów. Organizatorzy chcą umocnić i utwierdzić w podejmowanych działaniach tych, których pasjonuje teatr. Jak przyznała pani Agata, młode grupy z potencjałem teatralnym są wyłapywane podczas różnorodnych imprez i festiwali, w których jurorem jest Darek Skibiński. Tak było np. z Teatrem Ruchu Forma czy spektaklem „Sny” Teatru Lalki i Przedmiotu EF z Bielska Białej, którzy wystąpią w Hajnówce.

Koordynatorka Festiwalu chwaliła podlaską publiczność. Za wrażliwość, za oczekiwanie na spektakle, za dopytywanie. Wreszcie – za gościnność. To w Policznej, gdzie siedzibę ma Stowarzyszenie Pocztówka, miejscowe kobiety wystąpiły z pomysłem poczęstunku dla artystów, gości i turystów. W myśl tego powstał projekt „Długi Stół”, który ma nawiązywać do jednej z idei Festiwalu jako symbolu spotkania. Będzie więc okazja do wspólnego biesiadowania, rozmów i beztroskiego współprzeżywania we wspólnym towarzystwie. Każdy z uczestników będzie dokładał do stołu coś od siebie, kawałek stolika, deski. Cokolwiek, by dopełnić idei spotkania.

Agata Rychcik – Skibińska, zapytana o spektakl najbliższy sercu, nie potrafiła wybrać jednego. Wszystkie pozostają jej bliskie. Jednak zaskoczenia mogą spodziewać się ci, którzy wybiorą się na spektakl „Circus” w wykonaniu Circo Pitanga ze Szwajcarii. Już w marcu miało dojść do przedpremierowego pokazu grupy, jednak ze względów technicznych (sala w Hajnowskim Domu Kultury ma wysokość 7,8 m, artyści do konstrukcji potrzebują 8 m wysokości), impreza została odwołana. Artystów będzie można spotkać w plenerze 31 lipca w Policznej, 1 sierpnia w Orli, 2 sierpnia w Białowieży i 3 sierpnia w Hajnówce.

Ciekawą zabawą ma być też spektakl „Kolędnicy”, podczas którego widzowie będą mogli uczestniczyć we wspólnej zabawie. Niespotykanym może być pomysł wystawienia sztuki świątecznej w sierpniu, jednak tu chodzi o pomysł na dobrą zabawę.

Wspaniały spektakl czeka tych, którzy wybiorą się na „Korowód Tańca” Kijowskiego Teatru Ulicznego. Podczas godzinnego spektaklu zobaczymy grupę rodzinną występującą jedynie na szczudłach oraz obejrzymy przegląd niemal wszystkich tańców: od kankana, tango, po tańce rosyjskie. Co ciekawe – podczas spektaklu wykorzystanych zostanie aż 70 strojów! Grupa wystąpi 2 sierpnia w Białowieży i 3 sierpnia w Hajnówce.

Zaskoczeniem dla widzów ma być również zaplanowany na 31 lipca koncert łączący muzykę białoruską z góralskimi akcentami. W świetlicy wiejskiej w Policznej wystąpią „Katrynka” i „Beskidek”, co ma stanowić „kosmiczny melanż” dla ucha. Jednym słowem – warto tam być!

W poszukiwaniu dokładnego programu Festiwalu, zapraszamy na stronę wertepfestival.pl. Można też próbować lokalizować duże plakaty w wyraźnym, rzucającym się w oczy kolorze – amarantowym.

wertep_festiwal

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu WERTEP objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...