Były dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego ponownie w rękach Temidy

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił sprawę byłego dyrektora BPN – Józefa P. i zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Bielsku Podlaskim.

Józef P. w 2003 roku, gdy pracował jako nadleśniczy został powołany na dyrektora BPN. W 2007 roku został odwołany ze stanowiska dyrektora w związku z zatrzymaniem go przez Policję i postawieniem mu 30 zarzutów związanych z jego pracą jako dyrektora oraz nadleśniczego. Oskarżono go m. in. o korupcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentach, niedopełnienie obowiązków – uzależniał przyznanie premii pracownikom od otrzymania łapówek, zlecił bez przetargu wydanie albumu, przyjął pieniądze od konkretnej osoby zainteresowanej zakupem drewna z puszczy.

W 2010 został uznany za winnego i skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę. W 2011 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrok sądu pierwszej instancji częściowo uchylił.

W związku z częścią zarzutów zapadł jednak prawomocny wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 2 tys. zł grzywny, ale w pozostałej części sprawa wróciła do sądu pierwszej instancji. Po drugim rozpoznaniu przez sąd rejonowy Józef P. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 4 tys. zł grzywny. Apelacja złożona przez obronę jak i prokuratora została rozpatrzona po raz drugi przez Sąd Okręgowy w Białymstoku i w dniu dzisiejszym zapadło orzeczenie, a sprawa po raz kolejny została przekazana do ponownego rozpoznania. Sąd Okręgowy orzekł, że sprawa wróci do sądu pierwszej instancji, bo istotne dla wnikliwej oceny i wydania wyroku jest, by kluczowy świadek w procesie, który obciążał oskarżonego, był przesłuchany w obecności biegłego psychologa.

Świadek ten w postępowaniu przygotowawczym złożył zeznania obciążające Józefa P., później natomiast – zasłaniając się problemami psychicznymi i niepamięcią – nie był nawet w stanie rozpoznać oskarżonego.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...