Sylwester Juliański

Dziś ostatni dzień roku według kalendarza juliańskiego,  w naszym regionie to okazja do świętowania po raz drugi sylwestra nie tylko dla wyznawców prawosławia.

Według kalendarza juliańskiego Boże Narodzenie, a więc i Nowy Rok, wypadają trzynaście dni później, niż w kalendarzu gregoriańskim. Święta w tym terminie obchodzą przede wszystkim prawosławni w północno-wschodniej Polsce, ale też np. prawosławni i grekokatolicy z Podkarpacia. I to zwłaszcza w tych regionach żywa jest tradycja żegna

Sylwester juliański, zwany jest tradycyjnie „szczodrym wieczorem” od bogactwa potraw na stole lub „małanką” od przypadających w tym dniu imienin św. Melanii).

W regionach, gdzie są duże skupiska prawosławnych, noc z 13 na 14 stycznia to czas zabawy na prywatkach i balach.

Zabawę z okazji zakończenia roku juliańskiego proponują sale bankietowe, restauracje i puby w Hajnówce i innych miastach województwa podlaskiego: Bielsku Podlaskim i Białymstoku.

W gminie Czyże organizacją Sylwestra w świetlicy wiejskiej zajął się wójt, własne imprezy maja bractwa cerkiewne i parafialne.

Zespół Muzyki Słowiańskiej Gaj oraz Hoyraky wystąpią podczas Małanki w Gwincie.

Małanka w Gwincie. Wśród artystów zespół Hoyraky

Na Podlasiu, gdzie mieszkają chrześcijanie wschodni i zachodni, stary rok żegna się dwukrotnie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim i juliańskim.

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...