To już 7 lat, odkąd Simony Kossak nie ma w Białowieży

Właśnie dziś, 15 marca, mija 7 lat od śmierci  Simony Kossak, biologa, leśnika, profesor doktor habilitowanej, zoopsychologa – jak miała w zwyczaju określać samą siebie.

Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, którym kierowała. Jej dorobek twórczy obejmuje kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz 3 książki: „Opowiadania o ziołach i zwierzętach„, „Wilk – zabójca zwierząt gospodarskich?„, „Saga Puszczy Białowieskiej„.

Choć urodziła się w Krakowie, to w Puszczy Białowieskiej spędziła 35 lat swojego życia. To tutaj mieszkała ze swoim partnerem, Lechem Wilczkiem, fotografikiem, przyrodnikiem, w leśniczówce Dziedzinka. To on napisał biografię Simony „Spotkanie z Simoną Kossak”. Na 280 stronach zawarł obszerny tekst oraz umieścił 628 unikalnych fotografii. Książka trafiła do bibliotek i innych instytucji, została wydana w 2012 roku przy wsparciu Stowarzyszenia Mieszkańców Białowieży – Gmina Marzeń oraz firmy Logo-Art.

L_Wilczek_Spotkanie z Simona Kossak_oklejka

Simona Kossak za zasługi na polu popularyzowania nauki w 2000 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

To ona była pomysłodawczynią jedynego w swoim rodzaju urządzenia ostrzegające dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Urządzenie to montowane w miejscach migracji dużej ilości zwierząt, na minutę przed przyjazdem pociągu wydaje sekwencję naturalnych alarmujących dźwięków. Stanowi kompilację ostrzegawczego krzyku sójki, ujadania psów, rżenia konia, a także zawiera sekwencje śmierci: odgłos kniazienia, czyli przerażonego zająca i zarzynanej świni.

Słuchaczom Polskiego Radia w Białymstoku Simona Kossak znana była z emitowanych od 2001 roku gawęd „Dlaczego w trawie piszczy”.

Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Porytem.

Źródło: materiały dostępne w internecie

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża Tagi: , , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...