W Hajnówce działa Platforma Współpracy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Rejonu Puszczy Białowieskiej

W ubiegłym roku starostwo powiatowe w Hajnówce uruchomiło Platformę Współpracy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Rejonu Puszczy Białowieskiej. Działalności przewodniczy starosta hajnowski, Włodzimierz Pietroczuk. Zdaniem starosty, najważniejszym celem i powodem założenia Platformy, jest wypracowanie kompromisu pomiędzy mieszkańcami rejonu puszczy, a interesem przyrody, którą trzeba chronić. W lokalnym społeczeństwie funkcjonują dwie teorie. Pierwsza z nich działając zgodnie z myślą proekologiczną zakłada, że w Puszczę Białowieską człowiek nie może w żaden sposób ingerować. Druga opcja poskreśla fakt, iż puszcza daje corocznie około 300 tys. metrów sześciennych drewna i można je wykorzystać bez szkody dla przyrody, zarówno w celach opałowych, jak i w produkcji. Starosta podkreśla, że warto pomyśleć nad pewnym procentem wykorzystania surowców pochodzących z puszczy, pod warunkiem, że zasilałyby one lokalne zakłady produkcyjne. Platforma ma na celu wypracowanie jak najlepszych rozwiązań w sprawach spornych i dużej wagi lokalnej.

włodzimierz pietroczuk

Źródło: poranny

Społeczność Platformy stanowią przedstawiciele lasów państwowych, organizacji pozarządowych i lokalnych,  a także prywatni przedsiębiorcy. Wśród członków organizacji nie ma jednak wyznawców idei proekologicznych, gdyż ci niespodziewanie wycofali się z jej szeregów.

Starosta hajnowski podkreśla, że chciałby pomysły Platformy przedstawiać jak największej liczbie osób. Zależy mu też na jak najlepszej i częstej organizacji spotkań otwartych, na które byliby zaproszeni mieszkańcy regionu. Planowane spotkania mają być połączone z występami artystycznymi i mają odbywać się także poza Hajnówką, w świetlicach wiejskich. Czas realizacji projektu przewidziany jest do końca 2014 roku.

Źródło: poranny

 

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Hajnówka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...