W Wielką Sobotę święcimy pokarmy

Wielka Sobota poprzedza najważniejsze ze świąt w kalendarzu chrześcijańskim – Święto Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie w Wielką Sobotę święcimy pokarmy.

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy wyznawcy katolicyzmu oraz prawosławia świętują wspólnie. Wielka Sobota jest dniem ogromnego skupienia i wyciszenia. Właśnie wówczas idziemy do świątyń ze święconką, od której rozpoczniemy uroczyste śniadanie wielkanocne. W koszyczkach ze święconką znajdują się przeróżne produkty. Nie brakuje w nim jednak jajka, którym dzielimy się podczas śniadania. Zwyczaj ten przypomina niejako bożonarodzeniowe dzielenie się opłatkiem. W koszyczkach znaleźć można chleb, sól, kiełbasę oraz obowiązkowo jakiś słodki wypiek, najczęściej jest nim świąteczna drożdżowa babka.

Na Podlasiu Wielka Sobota nazywana jest również Krasnają Sóbotą. To wówczas maluje się jajka, używając tradycyjnych receptur, bez konieczności zakupu barwników sklepowych. Jajka najczęściej barwi się na czerwono używając roztworu z Łupic cebuli. Gdzieniegdzie również do barwienia jaj używa się kory dębu, olchy czy jemioły.

serwis świąteczny

serwis świąteczny

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...