Wielki plac budowy. Internetowy

30 lipca, w środę, Hajnówkę odwiedziła wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel. Przyjechała po to, by uruchomić pierwszy węzeł ponadregionalnej sieci szerokopasmowego Internetu, sfinansowany z programu Rozwój Polski Wschodniej. Podczas spotkania dokonano symbolicznego otwarcia sieci szkieletowej łączącej Hajnówkę z Siemiatyczami.

internet freepik

Na otwarciu obecny był również minister administracji i cyfryzacji, Rafał Trzaskowski. Podczas spotkania podkreślał, że część funduszy z Unii, tych z nowej perspektywy 2014 – 2020, trafi właśnie do realizacji programów regionalnych. Tak jest z siecią Internetu szerokopasmowego. Nie w każdym rejonie Polski prywatnym operatorom opłaca się inwestowanie w Internet. Tak jest właśnie na Podlasiu i w województwie warmińsko – mazurskim.

Polska pozostaje obecnie ogromnym placem budowy Internetu szerokopasmowego. To właśnie na terytorium naszego państwa powstaje ponad 50 tysięcy kilometrów sieci. 20 tysięcy kilometrów powstaje w pięciu województwach Polski Wschodniej. A wszystko w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Na Podlasiu powstanie 2 tysiące sieci: tysiąc szkieletowej praz tysiąc dostępowej, dostarczanej bezpośrednio do odbiorców. Ponadto powstaje 8 węzłów szkieletowych oraz ponad 170 dystrybucyjnych. Zgodnie z założeniem rządu, do 2020 roku, każdy Polak powinien posiadać dostęp do sieci o prędkości transmisji danych 30 mb/s.

Obecnie trwające prace nad internetyzacją, nie należą do łatwych. Przede wszystkim dlatego, że dotyczą obszarów aż 5 województw. Prace powinny zakończyć się w październiku przyszłego roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...